Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

6-latek uratowany w Polsce. Lekarze z całego świata nie dawali mu szans

84

Sześciolatek przez 98 dni był podłączony do aparatury, bo nie mógł samodzielnie oddychać, a lekarze ze światowych ośrodków nie dawali mu szans na przeżycie. Z nietypowego schorzenia degradującego tchawicę małego Aleksa wyleczyli lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

6-latek uratowany w Polsce. Lekarze z całego świata nie dawali mu szans
Lekarze uratowali 6-letniego Aleksa. (materiały prasowe UCK)

Sześcioletni Aleks, na co dzień mieszkający w Lipsku podczas zagranicznego wyjazdu do dziadków został zdiagnozowany pod kątem cukrzycy, której towarzyszyły nietypowe problemy oddechowe, których przyczyną, jak się okazało, była grzybica.

Objawy zaczęły nasilać się w drodze powrotnej. "W trakcie lotu do Kaliningradu wystąpiły duszności i silny kaszel, a na drodze do Niemiec sytuacja stała się krytyczna" - opisuje lokalny portal trójmiasto.pl

Chłopiec z niewydolnością krążenia trafił do szpitala w Elblągu, a tam lekarze wprowadzili mu rozprężany stent do przełyku tym samym ratując mu życie co pozwoliło na transport do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie na jaw wyszły kolejne problemy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Neurochirurg Marta Zębala: "Każdy człowiek ma nieco inny mózg"
Pacjenta nie dawało się wentylować, co skutkowało podłączeniem do aparatury pozaustrojowego natlenowania krwi ECMO (...) Nigdy się nie spotkałem z takim przypadkiem w całej swojej karierze, żeby w nie do końca jasnym procesie infekcji grzybiczej i przebiegu cukrzycy powstał ogromny ubytek w przełyku i tchawicy - opowiada cytowany przez lokalne media prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna.

Szpital konsultował nietypowy przypadek z ośrodkami z całego świata, gdzie lekarze rozkładali ręce. Mały Aleks podpięty do aparatury spędził 98 dni, a choroba postępowała, degradując układ oddechowy dziecka.

Zaczęło się od małej dziurki, która się powiększała. W momencie, kiedy rekonstruowaliśmy drzewo oddechowe, brakowało 7 centymetrów tchawicy, lewego oskrzela prawie w całości oraz części prawego - wymienia dr n. med. Marcin Łosin z kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK na łamach portalu trójmiasto.pl

To pierwszy tak długi udokumentowany proces leczenia u dziecka, które nie doznało żadnych uszczerbków neurologicznych - podkreślają eksperci i dodają, że to trochę cud, że Aleks przeżył i wyszedł z tego w tak dobrym stanie, bez żadnych neurologicznych zaburzeń.

Autor: BBI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić