W całej Polsce od lat prowadzony jest szereg działań edukacyjnych w zakresie prawidłowej segregacji odpadów. Nadal jednak pojawiają się problemy dotyczące odpadów nietypowych i niebezpiecznych pozostawianych przy altanach śmietnikowych. Aby poszerzyć wiedzę Polaków, m.in. w Gdańsku organizowana jest kampania edukacyjna poświęcona temu zagadnieniu.
Kampania jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców i zarządców nieruchomości.
Mieszkańcy często gromadzą przy altanie śmietnikowej odpady, które nie powinny się tam znaleźć, przekonani, że postępują prawidłowo. W ramach edukowania gdańszczanek i gdańszczan jak prawidłowo pozbywać się starych mebli, odpadów poremontowych czy elektrośmieci zaplanowany został szereg działań, w tym przygotowane zostały tablice informacyjne na altany śmietnikowe z instrukcją w zakresie prawidłowego postępowania. Plansze mają także zachęcać do korzystania z PSZOK czy usług odbioru elektroodpadów. Tablice zostaną zamontowane na każdej altanie śmietnikowej obok tablicy z instrukcją właściwej segregacji - informuje miasto.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nasz czytelnik przyznaje, że powieszenie takiej tabliczki to świetny pomysł.
W końcu ktoś pomyślał. Taką tabliczkę powiesiła moja spółdzielnia na wiacie śmietnikowej pod moim blokiem. Czasem aż w głowie mi się nie mieściło, co ludzie pod nią porzucali. To z pewnością jest problem nie tylko w Trójmieście. Myślę, że warto przypomnieć to ludziom w całej Polsce – mówi nam pan Rajmund z Gdańska.
Przy altanie śmietnikowej nie można zostawiać m.in.:
- odpadów remontowych i budowlanych np. wanny, brodziki, muszle klozetowe, okna, panele podłogowe
- odpadów niebezpiecznych jak np. akumulatory czy farby
- drobnego sprzętu agd i rtv np. baterie, telefony, kable, aparaty, ładowarki, lokówki
- dużego sprzętu rtv i agd np. telewizory, lodówki pralki, zmywarki
- części samochodowych
Poniżej informacja gdzie należy oddać powyższe odpady.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.