Amarynthos to miasto na greckiej wyspie Eubea. W 2023 roku grupa szwajcarskich i greckich archeologów odkryła tam pozostałości po kompleksie składającym się na sanktuarium poświęcone prawdopodobnie bogini Artemidzie. W środku znajdowały się liczne relikty m.in. złota i srebrna biżuteria.
Niezwykłe odkrycie w Grecji
Greckie Ministerstw Kultury przekazało, że na miejscu odkryto pozostałości innych budynków. Wszystkie pochodzą z okresu między IX i VII w. p.n.e.
Świątynia znaleziona podczas wykopalisk w 2023 roku datowana jest na VII wiek p.n.e. Obiekt miała ponad 30 metrów długości i zawierał liczne ołtarze oraz paleniska do składania ofiar. Wewnątrz archeolodzy znaleźli ceramikę, biżuterię wykonaną ze złota, srebra, koralu i bursztynu, amulety przywiezione z Azji i innych części Wschodu oraz okucia z brązu i żelaza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczne wykopaliska odsłoniły dużą liczbę artefaktów: ceramiczne naczynia, broń, biżuterię itp. Wyróżniało się kilka egzotycznych przedmiotów, w tym misternie rzeźbiona głowa z kości słoniowej z egipskimi rysami – wyjaśniają autorzy odkrycia.
Pod świątynią archeolodzy znaleźli kamienne ściany należące do innego budynku. Znajdowały się tam także figurki z brązu z około 900 roku p.n.e. oraz gliniana głowa byka z okresu pomiędzy od 1750 do 1050 roku p.n.e.
Ministerstwo przekazało, że świątynia została częściowo zniszczona w VI wieku p.n.e., prawdopodobnie w wyniku pożaru. Później budynek odnawiano i odbudowywano, ale już w innym kształcie. Naukowcy nadal pracują na miejscu licząc na kolejne odkrycia.
Chociaż eksploracja tych pradawnych struktur jest wciąż na wczesnym etapie, dotychczasowe znaleziska wydają się już potwierdzać, że kult Artemidy w Amarynthos ma swoje korzenie w naprawdę odległych czasach – podsumowali uczeni.