Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny ustanowiono "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek".
Dzień ten, jak podaje uzasadnienie projektu ustawy, ma nawiązywać do przeprowadzonych w 1943 r. przez władze niemieckie aresztowań dzieci w Mosinie w Wielkopolsce.
Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny został ustanowiony "w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek - czytamy w uzasadnieniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Za ustawą zagłosowało 89 senatorów, przeciw było 5 a 3 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafiła na biurko prezydenta, a po jej podpisaniu zacznie obowiązywać w ciągu 14-dniowego vacatio legis. Tak więc całkiem prawdopodobnym jest, że po raz pierwszy to święto będziemy obchodzić jeszcze w tym roku. W dokumencie nie ma informacji o tym, że miałby to być dzień wolny od pracy.
Kalendarz świąt państwowych
W kalendarzu mamy około 40 świąt państwowych. Tylko trzy z nich są świętami wolnymi od pracy - Święto Pracy, Dzień Konstytucji 3 Maja oraz Narodowe Święto Niepodległości. Do kalendarza świąt państwowych nie trafiły Dzień Falgi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) oraz Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia). W obu przypadkach zostały ustanowione świętami w drodze ustaw, ale nie określono ich jako święta państwowe. Z kolei 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy, ale ze względu na obchodzone wówczas święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.