W każdym kościele, po każdej mszy, będą zbierane środki, które za pośrednictwem Caritas Polska trafią do potrzebujących. Przewodniczący KEP zaapelował również o urządzenia do osuszania domów i budynków użyteczności publicznej oraz zapewnił o modlitwie za poszkodowanych.
Caritas Polska, w ramach pilnej pomocy interwencyjnej dla powodzian, już przekazała 400 tys. zł. Środki te trafią do diecezjalnych ośrodków Caritas na terenach dotkniętych powodzią, by niezwłocznie wspomóc potrzebujących.
Ordynariusz opolski, bp Andrzej Czaja, zwrócił się z prośbą do diecezjan: "o ufną i żarliwą modlitwę o ocalenie przed powodzią", "konieczne siły dla wszystkich służb ratunkowych" oraz "potrzebne łaski dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Duchowni organizują pomoc dla powodzian
Podkreślił jednocześnie: "Nie bądźmy obojętni na los poszkodowanych i zagrożonych przez powódź: potrzebne będą nasze wspólne wysiłki, by przyjść im z pomocą". Poprosił także o zgłaszanie potrzeb powodzian do proboszczów oraz zapowiedział uruchomienie centrum pomocowego dla poszkodowanych w poniedziałek.
Czytaj także: Wałbrzych zagrożony powodzią. Policja ruszyła z odsieczą
O modlitwę i organizowanie wsparcia zaapelował również ordynariusz świdnicki, bp Marek Mendyk, który podziękował osobom i instytucjom za "ofiarnie angażowanie się w ochronę lokalnej społeczności przed nowymi zagrożeniami".
Ogólnopolska zbiórka finansowa Caritas, która rozpoczęła się w niedzielę, umożliwia dokonywanie wpłat na stronie caritas.pl, poprzez BLIK na numer 668 070 000 tytułem POWODZ lub przelewem tradycyjnym na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ.
Caritas zbiera także przedmioty w ilościach hurtowych od firm. "W tym momencie nie prowadzimy zbiórek rzeczowych od osób indywidualnych" - poinformowano.
Wyjaśniono, że potrzebne są m.in.: osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności. Pomoc rzeczową od firm można zgłaszać na adres powodz@caritas.org.pl.
Czytaj także: Sołtys mówi, co robią ludzie na zaporze. "Niepojęte"