Innowacyjne centrum badawczo-rozwojowe, które powstaje w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, będzie jednym z pierwszych tego typu ośrodków w Europie. "Budujemy nowe miejsce współpracy człowieka i maszyny. To ważny krok w historii Polski, technologii, cyfryzacji i życia każdego obywatela" — podkreślił minister Gawkowski.
Nowa infrastruktura znacząco zwiększy moc obliczeniową Cyfronetu. "Obecnie Cyfronet poruszał się jak samochód osobowy, a dzięki rządowemu wsparciu na Fabrykę Sztucznej Inteligencji przesiądziemy się do samolotu. Taka jest różnica w mocy obliczeniowej" — wyjaśnił minister cyfryzacji.
Dzięki lepszej analizie pogody będziemy mogli szybciej przeciwdziałać powodziom. Prowadzone tu obliczenia przyspieszą wprowadzanie niezbędnych leków i pomogą w szybszym wykrywaniu raka. Będziemy także efektywniej analizować zdjęcia satelitarne, co przyczyni się do ochrony środowiska i wsparcia rolnictwa — wymienił Gawkowski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
AGH stworzy fabrykę sztucznej inteligencji
Rektor AGH, prof. Jerzy Lis, zwrócił uwagę na znaczenie projektu dla edukacji i rozwoju cywilizacyjnego. "Możemy dać więcej, rozwijać nowe, szybsze narzędzia, które pozwolą nam nie tylko dogonić zaawansowanych, ale być w czołówce. Nie będzie edukacji w informatyce ani boomu edukacyjnego na uczelniach, jeśli nie będziemy mieć takich narzędzi" — zaznaczył.
Nowy superkomputer, który stanie się fundamentem Fabryki AI, pozwoli AGH kontynuować współpracę z Komisją Europejską, która współfinansuje projekt. Obecnie działający w Cyfronecie superkomputer Helios znajduje się w pierwszej setce najszybszych komputerów na świecie.
Realizacja projektu rozpocznie się w tym roku i zakończy w 2025 r. AGH otrzyma na budowę Fabryki Sztucznej Inteligencji prawie 70 mln zł rządowej subwencji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.