Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia.
Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii - informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obowiązek posiadania takiego świadectwa energetycznego to skutek nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej budynków. Ustawę wejdzie w życie 28 kwietnia 2023, wówczas można spodziewać się kontroli.
Na czym będą polegać kontrole? Kontrola ogrzewania ma polegać na sprawdzeniu stanu technicznego systemu ogrzewania.
W wyniku nowelizacji przepisów od 28 kwietnia 2023 r. świadectwo będzie można otrzymać w formie:
• papierowej - opatrzone numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpisem osobistym osoby uprawnionej
• elektronicznej - opatrzone numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej.
Fakt przekazania świadectwa zostanie odnotowany w akcie notarialnym, natomiast w przypadku braku jego przekazania – notariusz pouczy zobowiązanego do przekazania świadectwa o karze grzywny za niewywiązanie się z tego obowiązku.
Ile kosztuje certyfikat? To wydatek ok. 150-200 zł w przypadku mieszkania i ok. 300-500 zł w przypadku domu jednorodzinnego.
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Świadectwa przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy (28 kwietnia 2023 r.) zachowają ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone.
Świadectwo straci ważność przed upływem tego terminu, jeżeli zostaną przeprowadzone roboty budowlano-instalacyjne, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku (np. wymiana okien, wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.