Linienie to okresowe zrzucanie wierzchniej zrogowaciałej warstwy naskórka (zewnętrznej warstwy skóry) w procesie wzrostu. Gady zrzucają wylinkę w całości, w jednym kawałku (węże) lub linieją płatami (jaszczurki)
Leśnicy z z Nadleśnictwa Kościerzyna pokazali nagranie na którym widać, jak wygląda zrzucona skóra żmii.
Skoro jelenie i sarny zrzucają kalesony to żmije zdejmują leginsy? Każda żmija, aby urosnąć musi pozbyć się starej skóry. Ta nowsza jest jaskrawsza, rysunek jest wyraźniejszy. No i jest o rozmiar większa - tłumaczą leśnicy z Nadleśnictwa Kościerzyna w województwie pomorskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Długość ciała żmii zygzakowatej dochodzi do ok. 80 cm. Zwierze to można spotkać na obrzeżach lasów i na podmokłych łąkach. Poluje głównie na gryzonie, ale zjada też żaby, jaszczurki i pisklęta ptaków. Jest aktywna tylko w dzień.
Przed człowiekiem ucieka, atakuje tylko w ostateczności. Chcąc go wystraszyć, głośno syczy. Samce toczą walki godowe przypominające zapasy, podczas których węże splatają się ze sobą, wysoko unosząc głowy i usiłując przygnieść przeciwnika do ziemi - informują leśnicy.
Czytaj także: Pukają do drzwi Polaków. "Intensywne kontrole"
Żmija zygzakowata jest gatunkiem jajożyworodnym, co oznacza, że młode uwalniają się z osłonek jajowych bezpośrednio przed złożeniem lub w trakcie składania jaj. Młode żmije są zupełnie samodzielne. Po ukąszeniu żmii pozostają dwie charakterystyczne ranki. Ukąszenie jest niebezpieczne dla dzieci i osób starszych, dla dorosłego bardzo rzadko może być śmiertelne.
Należy pamiętać, że nigdy nie ukąsi człowieka, jeśli nie ma ku temu powodu. Najczęściej robi to odruchowo, gdy się ją przypadkowo nadepnie lub przestraszy w miejscu, gdzie nie ma ona już możliwości ucieczki - przypominają leśnicy.