Pogoda sprzyja grzybobraniu. Jest ciepło i wilgotno, przez co w dolnośląskich lasach trwa wysyp zimowych gatunków. Jakie grzyby można znaleźć obecnie? Płomiennice zimowe, boczniaki ostrygowate, a także uszaki bzowe.
Zimą grzyby rosną na drzewach. Można je znaleźć na powalonych kłodach lub na pniach rosnących drzew. Lubią drzewa liściaste i rosną na osikach oraz wierzbach. W regionie karkonoskim często można je znaleźć na bukach - tłumaczy Czesław Narkiewicz, mykolog z Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze w rozmowie z "Gazetą Wrocławską".
Czytaj także: Biblijny Eden znaleziony? Oto gdzie może się znajdować
Początek łagodnej zimy to czas owocowania boczniaków. W lesie grzyby te rosną na murszejącym drewnie drzew liściastych. Owocniki tych grzybów są nie tylko smaczne, ale ceni się je na całym świecie za wysoką zawartość łatwo przyswajalnych białek, aminokwasów, witamin z grupy B (zwłaszcza kwasu foliowego). Spośród innych substancji czynnych o dobroczynnym działaniu stwierdzono w nich obecność lowastatyny, stosowanej jako lekarstwo obniżające stężenie lipidów we krwi, hamujące krzepnięcie krwi i wygaszające reakcje zapalne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Płomiennice zimowe zwykle owocują od października do grudnia, a podczas łagodnych zim nawet do początków wiosny. Płomienicę ceni się wysoko za jej walory smakowe, aczkolwiek w Europie jada się tylko kapelusze z dziko rosnących owocników. Wybornie smakuje jako składnik zup albo marynowana.
Przy dużej wilgotności pełnię swych powabów prezentują również uszaki bzowe, które są często dodatkiem do potraw, po uprzednim usmażeniu i przyprawieniu na ostro.
Czy warto zbierać grzyby? Bez wątpienia, grzyby zawierają sporo beta-glukanu, który pomaga wyregulować poziom glukozy we krwi, tym samym polecane są osobom, które chorują na cukrzycę. Zawierają także sporo polifenoli, które wspomagają pracę układu krążenia i pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Grzyby są także doskonałym źródłem białka. Zawierają aż 20 aminokwasów egzogennych, czyli tych, których organizm nie może sam wytworzyć i musi mieć je dostarczone wraz z pożywieniem. Dodatkowo grzyby są dobrym źródłem witamin z grupy B.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.