Gąska zielona rośnie od października do grudnia. Spotkamy ją w Europie i Ameryce Północnej, ale także na niektórych terenach Afryki. W Niemczech i Holandii ma status grzyba zagrożonego, co oznacza, że jej zbieranie jest zakazane. W Polsce natomiast ma ciąż wielu zwolenników.
Kontrowersyjny grzyb
Gąskę zielonkę nazywa się też rycerzykiem szlachetnym, piaskówką, zielonką czy gąską żółtą. Jej nazewnictwo pochodzi jeszcze z początku XIX wieku. Można powiedzieć, że gąska zielona ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Według Francuzów jest to grzyb trujący. W Polsce jest dopuszczony do handlu. Należy jednak pamiętać, że gąskę zielonkę łatwo jest pomylić z innymi, zdecydowanie już trującymi grzybami, jak muchomor zielonawy, gąska siarkowa czy gąska zielonożółta.
Po czym poznać gąskę zielonkę? Kapelusz gąski zielonki może mieć od 4 do 10 cm średnicy, jest żółtozielony, lub żółtobrązowy. Pośrodku jest ciemniejszy i gładki. Młode owocniki mają wypukły stożkowato kapelusz, lecz później staje się on płaski i często powyginany. Blaszki gąski zielonki przyjmują barwę od bladożółtawej po siarkowo żółtawą. Są gęste, cienkie i szeroko przyrośnięte u nasady. Kapelusz gąski zielonki spoczywa na trzonie o grubości do 3 cm, który może mieć długość od 3 do 9 cm. Jest on cylindryczny i pełny, a jego powierzchnia, chociaż początkowo ma podłużne włókna, to z czasem staje się gładka i żółta, lub żółtozielonkawa. Jedną z cech charakterystycznych tego grzyba jest zapach miąższu, który przywodzi na myśl świeżo zmieloną mąkę. Jest on biały i po przekrojeniu nie zmienia zabarwienia.
Ukrywa się pod ziemią, nie zaleca się jeść jej zbyt wiele, są kraje, gdzie jest uznana za toksyczną, i łatwo pomylić ją z muchomorem i trującą gąską siarkową - czytamy na profilu Lasów Państwowych na Twitterze.
Co przyrządzić z gąski zielonki?
Internauci prześcigają się w pomysłach na przyrządzanie. Uwielbiam barszczyk z gąsek - pisze jedna z komentujących pod filmem zamieszczonym przez Lasy Państwowe. Internauta o pseudonimie ZibiT wspomina, jak dziadek, Sybirak, uczył go, że są to grzyby, które można jeść dopiero po odpowiedniej obróbce.
A co my możemy przyrządzić z gąski zielonki? Polecane są grzyby panierowane, smażone, w zupie a także marynowane. Mogą być dodatkiem do sosów lub jajecznicy. Warto jednak pamiętać, że są to grzyby, które rosną na piaszczystym podłożu i należy je dokładnie wymyć przed dalszym przyrządzaniem. A gdy już je przygotujemy - nie przesadzać z ilością!
Jeśli pojawią się takie objawy, jak problemy oddechowe, zwiększona potliwość, bóle i sztywność nóg czy też zaczerwienienie na twarzy - to oznacza, że mogliśmy się zatruć. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem. Zdaniem niektórych grzyb spożyty w dużej ilości może prowadzić do rabdomiolizy, czyli rozpadu mięśni.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.