Akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie rozpocznie się 20 września w województwie małopolskim – zakomunikował inspektorat weterynarii w Krakowie. Szczepionki zrzucane zostaną z samolotów w lasach, na polach, łąkach i w parkach. Operacja potrwa do 27 września. Po jej zakończeniu, przez dwa tygodnie, nie zaleca się wyprowadzania zwierząt domowych na tereny niezabudowane.
Według małopolskich służb weterynaryjnych, dzięki szczepieniom liczba przypadków wścieklizny w regionie spadła do zera. W 2010 roku odnotowano ich 118, a w 2011 roku - 60. Ostatni przypadek wścieklizny zanotowano w 2018 roku.
Na okres trwania akcji planowane jest objęcie całego województwa małopolskiego szczepieniami. Na 1 km kwadratowy terenów zielonych przypadać będzie około 30 dawek szczepionki. Większa ich ilość zostanie zrzucana tam, gdzie lisy bytują najczęściej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: "Jutro ślub, a ksiądz robi pod górkę". Dramat nowożeńców
W Małopolsce pojawią się kostki ze szczepionką na wściekliznę
Szczepionki mają postać niewielkich kostek przynęty, które składają się z mieszaniny mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny, w kolorze szarozielonym. Lisy potrafią wyczuć je z odległości kilkuset metrów. Wewnątrz kostki znajduje się aluminiowo-plastikowa kapsułka, w której umieszczony jest wirus szczepionkowy.
Wojewódzki lekarz weterynarii przestrzega, żeby nie dotykać szczepionek. Jak podkreślają służby weterynaryjne: "Praktycznie staną się bezużyteczne, gdy wyczują ludzki zapach - lisy ich już nie zjedzą".
Przynęta na zewnątrz kostki nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Jednak w przypadku kontaktu z płynną zawartością szczepionki, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem oraz dokładnie umyć ręce i inne części ciała, które zetknęły się z płynem mydłem pod bieżącą wodą.
Czytaj także: Weszli do skupu złomu we Wrocławiu. Posypały się mandaty
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.