Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Anna Wajs-Wiejacka | 

W październiku warto spojrzeć w niebo. Widok może zachwycić

2

Nie lada gratka czeka na wszystkich miłośników obserwacji nocnego nieba. Październik to kolejny miesiąc, w którym będziemy mieli okazję oglądać spadające gwiazdy. Na niebie pojawi się z roju Orionidów. Kiedy warto spojrzeć w niebo, żeby podziwiać ten niezwykły spektakl?

W październiku warto spojrzeć w niebo. Widok może zachwycić
Rój Orionidów to nie jedyny powód, by spojrzeć w niebo (Getty Images, xuebing)

W najbliższych tygodniach będziemy mieli okazję oglądać na nocnym niebie niezwykły spektakl. W atmosferze naszej planety będą spalać się pozostałości po komecie Halleya. Jest to kometa krótkookresowa, która okrąża Ziemię raz na 75-76 lat. Następnym razem kometa powróci do wewnętrznego Układu Słonecznego w 2061 roku. Co ciekawe, Orionidy to nie jedyna pozostałość po tej komecie. Eta Akwarydy to rój, który możemy obserwować w maju.

Z kolei rój Orionidów można obserwować między 7 października a 8 listopada. Jak przypomina portal "Eska", jego największa aktywność przypada jednak na 20 i 21 dzień października, kiedy w ciągu godziny można zaobserwować nawet 20-30 spadających gwiazd.

Pędzących po nocnym niebie z prędkością 66 km/s okruchów najlepiej wypatrywać między godziną 2:00 w nocy a 5:00 rano. Dobre warunki do ich obserwacji znajdziemy z dala od centrów miast, gdzie zanieczyszczenie światłem jest duże. Najlepsze warunki zapewniają tzw. rezerwaty nocnego nieba. Roju należy wypatrywać na granicy między konstelacją Oriona i Bliźniąt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwsze takie zdjęcie czarnej dziury. Wypluwa potężny dżet

W tym roku szczyt przypada na Księżyc oświetlony w 83%. Księżyc świeci w gwiazdozbiorze Byka, tuż obok Oriona, skąd rozchodzi się rój meteorów. Nie jest to dobra wiadomość dla fanów Orionidów, bo światło księżyca prawdopodobnie przysłoni większość meteorów.

Orionidy to nie jedyna atrakcja październikowego nieba

Na miłośników astronomii w październiku czeka nie lada gratka. Na październikowym nocnym niebie pojawi się kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Mieszkańcy południowej półkuli mogli już ją obserwować. Jeśli prognozy, co do jasności obiektu się sprawdzą, już w połowie października będziemy mieli okazję ją zobaczyć także i my.

Kometa minie naszą planetę 12 października. Mniej więcej od tego dnia obserwatorzy z Polski będą mieli okazję podziwiać ją na nocnym niebie. Najlepiej robić to tuż po zachodzie słońca. Z każdym dniem kometa będzie pojawiała się coraz wyżej nad horyzontem, pozwalając obserwować ją dłużej. Niestety i tym razem jasny księżyc nie będzie nam ułatwiał obserwacji, choć jak wskazuje "Express Bydgoski", z racji tego, że nasz naturalny satelita będzie znajdował się z dala od komety, jego negatywny wpływ na jej obserwację będzie umiarkowany.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić