Popularny w social mediach portal "Lubuscy łowcy burz" zwrócił uwagę internautów na fatalną jakość powietrza w Polsce w środę 10 stycznia 2024 roku. Mieszkańcy Poznania, Krakowa oraz Wrocławia muszą zwrócić baczną uwagę na to, czym aktualnie oddychają, bo tak źle nie jest w całej Europie. Poziom zanieczyszczeń jest po prostu rekordowy.
Trzy polskie metropolie znalazły się w gronie dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie według pomiarów prowadzonych przez portal Airly. Ten od lat gromadzi dane z sensorów jakości powietrza i przekłada je na informacje, które pozwalają skutecznie walczyć ze smogiem. I niestety ma dla nas bardzo, bardzo złe wiadomości.
Równie złe powietrze w środę jest w Indiach, Chinach, Bangladeszu czy Pakistanu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niestety, fatalnej jakości powietrze utrzymuje się nad całą środkową oraz południową Polską, co pokazują pomiary prowadzone w czasie rzeczywistym przez stacje diagnostyczne. Według danych portalu Airly, najgorzej jest w Krakowie, Poznaniu oraz Wrocławiu. To efekt mrozów, braku wiatru i zalegania zanieczyszczeń nad miastami.
Wielkopolska, Śląsk, Dolny Śląsk, Małopolska, Podkarpacie, województwa łódzkie, mazowieckie i świętokrzyskie. Czyli w zasadzie połowa naszego kraju nie ma czym oddychać.
Smog dławi nas od kilku dni. Na fatalną jakość powietrza warto zwrócić uwagę w Kędzierzynie-Koźlu, Opolu, Poznaniu, Leżajsku, Kielcach, Krakowie, Gliwicach, Katowicach, Mysłowicach, Wałbrzychu, Nowym Targu, Wrocławiu, Radomsku oraz Gorzowie Wielkopolskim. Fatalne powietrze to jednak nie tylko duże ośrodki.
Aż osiem województw jest zagrożonych, wysłano alerty RCB do mieszkańców.
Uwaga! Dnia 10.01 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz - czytamy w komunikacie, który otrzymali mieszkańcy wymienionych regionów.
Jak zauważa portal "Lubuscy łowcy burz", tak źle jak w Polsce jest w krajach azjatyckich. Chinach, Bangladeszu, Indiach czy Pakistanie. Ale tam smog to problem, z którym walczy się od lat, do tego niezbyt skutecznie. U nas pojawia się sezonowo i nadal nie widać postępów w drodze do czystego powietrza. Nic dziwnego, że trzeba bić na alarm.
"Polskie miasta plasują się dziś w czołówce najbardziej zanieczyszczonych głównych miast świata" - informują "Lubuscy łowcy burz", opierając się na pomiarach wykonanych przez Airly. Najgorzej jest w Lahore, a zaraz za nim plasuje się Poznań. Niechlubne podium uzupełnia Dehli. Kraków jest piąty, a Wrocław szósty. To powód do wstydu.
I z pewnością do wielkiego niepokoju, bo nadszedł już czas na zdecydowane zmiany.
Czytaj także: Tajemnicze zjawisko w Tatrach. Świetlne słupy na niebie