aktualizacja 

W Rosji norma, w Polsce zakazane. Zarucki podaje zaskakujące fakty

Youtuber Wiaczesław Zarucki od dwóch lat mieszka w Polsce. Pochodzi z Rosji, ale mieszkając w naszym kraju może swobodnie mówić o tym, co dzieje się w jego rodzinnych stronach. Bez obaw o cenzurę i represje. Tym razem porównał rzeczy, które są dozwolone w Polsce, a w Rosji zakazane.

W Rosji norma, w Polsce zakazane. Zarucki podaje zaskakujące fakty
Polskę i Rosję różni wiele spraw, z którymi stykamy się na co dzień (YouTube)

Pierwsze, co nasunęło się Wiaczesławowi, to parkowanie na chodniku. W Rosji za coś takiego od razu dostaje się mandat, a samochód jest odholowywany.

Dla odmiany w Rosji nie istnieje system punktów za przewinienia drogowe. Każdy może łamać przepisy tyle razy, ile chce - wystarczy, że będzie płacił mandaty.

W Rosji ciężej kupić alkohol niż w Polsce?

Wielu z nas to może zdziwić, ale Rosja, kraj znany w świecie z zamiłowania do alkoholu, bezwzględnie wymaga, aby klienci przy zakupie okazywali dokument. I to nie byle jaki - wyłącznie paszport.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wzrost o 700 zł. Polacy załamują ręce i rzucają kwoty
Patrzyłem, jak ludzie kupują papierosy, alkohol czy elektroniczne papierosy. Tutaj rzadko kiedy ktoś pokazuje dowód. U nas tak to nie działa, czy masz 70 czy 90 lat, musisz pokazać paszport. Nie może to być inny dokument, jak paszport. Nawet, jak po tobie widać, że masz 50 czy 70 lat - relacjonował Wiaczesław.

Tymczasem w Rosji tabletki wczesnoporonne są dopuszczone. Tak samo, jak zabieg aborcji. W Rosji wiele leków jest też dopuszczonych do obrotu bez recepty, nawet bardzo silnych, jakich w Polsce bez wskazania lekarza kupić nie można.

Kolejna różnica między oboma krajami dotyczy narkotyków i jakiegokolwiek mówienia o nich.

O nielegalnych substancjach w Polsce wolno mówić i na ulicy i w internecie. Tymczasem w Rosji wystarczy, że zrobisz materiał o tym, że narkotyki są złe i już materiał jest wycofywany z sieci - za to, że w ogóle mówi się o nielegalnych substancjach - opisywał youtuber.

Dostrzegł też różnice na poziomie szkół i zakładów pracy

Dzieci w szkole mają obowiązek noszenia mundurków, ale nie w tak ostry sposób, jak w Rosji, gdzie chociażby uczennice muszą obowiązkowo nosić spódnice, także zimą - mówił.
Zobacz także: W Polsce jest to powszechne, w Rosji jest to zakazane.

Kolejną kwestią, jaką opisał, było L4, które w Rosji de facto nie istnieje. A już z pewnością nie istnieje coś takiego, jak "urlop na żądanie".

W Rosji nie mamy w ogóle nic takiego. Powinieneś iść do pracy, powiedzieć, że nie możesz pracować. Dyrektor powie, że możesz iść do domu, albo nie. Powie, że jak masz dzień wolny to powinieneś iść do lekarza po zaświadczenie, że rzeczywiście nie możesz pracować - zauważył Wiaczesław.

Dodał, że jeśli w Rosji przez cały rok się nie weźmie chorobowego, to dostaje się dodatkowe trzy dni urlopu.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić