Dla wielu z nas jajka stanowią nieodłączny element codziennej diety. Są wdzięcznym składnikiem śniadań, bo można je przygotować na wiele sposobów. Do tego są pożywne i bogate w takie wartości odżywcze, jak selen, cynk, żelazo, miedź i witaminy B6, B12 oraz D. Warto wiedzieć, jak je przechowywać, aby tych wartości nie straciły.
W lodówce czy w temperaturze pokojowej? Tam jajka wytrzymają najdłużej
Najczęściej w lodówkach panuje temperatura od 2 do 8 stopni powyżej zera. Jeśli chcemy przechowywać w niej jajka, to możemy to robić do pięciu tygodni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli na zewnątrz jest dość gorąco i temperatura sięga 20 stopni Celsjusza - jajka wytrzymają niecały tydzień. Wystarczy, że w mieszkaniu temperatura nie przekracza 19 kresek na plusie, aby można je było przechowywać do trzech tygodni.
Jest jednak sytuacja, w jakiej jajka nie mają wstępu do lodówki. Dochodzi do niej wtedy, gdy wyjmiemy je na jakiś czas i zostawimy w temperaturze pokojowej. Wówczas powinniśmy je już po prostu zjeść przechowywane w takiej temperaturze. Jeśli włożymy je z powrotem do lodówki, a następnie wyjmiemy żeby przyrządzić do spożycia - stworzymy idealne warunki do rozwoju bakterii w jajkach. W takiej sytuacji nie tylko zaczną tracić swoje wartości, ale też mogą się nawet zacząć psuć. Zjedzenie nadpsutego jajka może się skończyć problemami żołądkowymi a nawet zatruciem.
Dlaczego więc supermarkety zostawiają jajka na półkach bądź ladach? Odpowiedź jest bardzo prosta. W supermarketach temperatura jest najczęściej niższa, niż w naszych domach i nie przekracza raczej 19 stopni. Dzięki temu z powodzeniem mogą czekać na ladzie i parę tygodni, żeby ktoś je kupił. Zazwyczaj jest to znacznie szybciej, bo jajka to dla niektórych wręcz towar pierwszej potrzeby, który z półek znika wręcz błyskawicznie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.