Jeszcze kilkanaście lat temu to było nie do pomyślenia. Małżeństwa starały się naprawić to, co popsuło się w ich związku, nim decydowały się na ostateczność w postaci rozwodu.
Dzisiaj coraz częściej od mediacji czy terapii wolimy zakończenie małżeństwa, które naszym zdaniem nie spełnia już swojej funkcji.
Powody, z jakich w Polsce dochodzi do rozwodów są najczęściej trzy. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, są nimi: niezgodność charakterów, nadużywanie alkoholu ale także niedochowanie wierności małżeńskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednak lista powodów jest znacznie dłuższa. Kolejnymi są nieporozumienia na tle finansowym, naganny stosunek do członków rodziny, dłuższa nieobecność w domu, ale też trudności mieszkaniowe, różnice światopoglądowe a także niedopasowanie seksualne.
Tutaj najczęściej dochodzi do rozwodów
Liczbę rozwodów na bieżąco monitoruje GUS. W 2022 r. w Polsce było ich 60 162, a rok wcześniej 60 687, natomiast w 2020 r. 51tys.164.
Najczęściej na rozwód decydują się mieszkańcy miast.
W 2021 r. najwięcej rozwodów brali mieszkańcy Warszawy, a zaraz za nimi - mieszkańcy Krakowa. Podium zamykał Wrocław. Najrzadziej na rozwód decydowali się mieszkańcy Tarnowa, Chorzowa, Wałbrzycha i Opola.
W 2023 r., jak podaje portal mondaynews.pl do sądów spłynęło ponad 81 tys. wniosków o rozwód. Najwięcej otrzymał Sąd Okręgowy w Poznaniu. Na podium znalazły się też Warszawa i Gdańska, a zaraz za podium - Kraków.
Okres pandemii mógł sprzyjać problemom komunikacyjnym i uwypuklić różnice charakterów, a nawet je zweryfikować - zauważa, cytowana przez kobieta.gazeta.pl, dr Małgorzata Eysymontt, specjalizująca się w prawie rodzinnym.