W niedzielę 9 lipca w południe Główny Inspektorat Sanitarny wydał oficjalny komunikat, w którym poinformował o zamknięciu łącznie sześciu kąpielisk w województwie pomorskim ze względu na zakwit sinic.
Sanepid zamknął sześć kąpielisk
Woda jest niezdatna do kąpieli na trzech kąpieliskach Gdyni: Babich Dołach, Śródmieściu i Redłowie.
Sinice odnotowano także na trzech kąpieliskach w powiecie nowodworskim - w Jantarze, Stegnie II, a także Kątach Rybackich. Na pozostałych kąpieliskach w regionie wchodzenie do wody jest dozwolone.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Nagranie z plaży w Sopocie. Dzik szukał zaczepki
Dlaczego sinice są niebezpieczne?
Temat sinic w polskim morzu powraca każdego lata. Ich pojawienie się w wodzie może zepsuć dobrze zapowiadający się urlop. To dlatego, że organizmy te, należące do królestwa bakterii, mają zdolność do wytwarzania toksycznych związków.
Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (ciepłej wodzie, niewielkim wietrze i braku falowania) sinice się namnażają, a tym samym wypuszczają do wody więcej toksyn.
Kąpiel w wodzie, w której znajdują się sinice, jest niebezpieczna dla zdrowia. Kontakt z wytwarzanymi przez nie toksynami może prowadzić do podrażnień skóry i dolegliwości układu pokarmowego. Może objawiać się to m.in. nudnościami, wymiotami i ogólnym osłabieniem organizmu.
Już samo wdychanie powietrza unoszącego się nad kąpieliskiem, w którym kwitną sinice, może skutkować zatruciem. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów po kontakcie z wodą należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.