Powódź w Polsce rozpoczęła się w nocy z 13 na 14 września. Najpierw woda wdarła się do wiosek i miasteczek na Opolszczyźnie, następnie wielka fala przeszła przez Dolny Śląsk, Górny Śląsk, niszcząc wiele miast i miasteczek. Woda zalewała ulice, dewastowała domy, budynki użyteczności publicznej, prywatne posesje. Straty są liczone w miliardach złotych. Miasta takie, jak Kłodzko, Głuchołazy, Lądek-Zdrój czy Stronie Śląskie nadal nie mogą normalnie funkcjonować.
Wrocław był jednym z zagrożonych miast. Odra przekroczyła tam zdecydowanie stany alarmowe. Na szczęście zbiornik Racibórz Dolny przyjął na siebie część fali powodziowej, spłaszczając ją. Dzięki temu wielka woda nie dotarła do stolicy Dolnego Śląska. Mieszkańcy Wrocławia byli zdeterminowani, by bronić miasta. Sami tworzyli wały przeciwpowodziowe, które miały pomóc w razie kryzysu. Na szczęście czarny scenariusz się nie sprawdził.
Czytaj również: Widmo nowej wojny. Polacy w środku piekła. "Niepokojący element"
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wrocław. W ZOO rozebrali wały przeciwpowodziowe
Odra przepływa tuż za płotem ZOO we Wrocławiu. Obiekt był zagrożony zalaniem, dlatego też wzdłuż rzeki stawiano wały przeciwpowodziowe. Pojawiły się setki, jeśli nie tysiące worków z piaskiem.
W związku z faktem, że fala powodziowa już przeszłą, podjęto decyzję o rozebraniu wału. Pomogła nam w tym ekipa z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Setka żołnierzy szybko uwinęła się przy pracy. ZOO we Wrocławiu poinformowało, co stanie się z piaskiem.
Część wraca na teren ZaZoo Beach Bar, a reszta znajdzie nowe życie na wybiegach naszych zwierzaków! Piasek trafi m.in. do żyraf, oryksów, wielbłądów i słoni - informuje w poście na swoim profilu wrocławskie ZOO.
Na Facebooku opublikowano także nagranie z akcji rozbierania wału.