Szparagi w Polsce uprawiane są przede wszystkim w czterech województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim oraz pomorskim. Zagrożeniem dla plantacji jest susza.
Szparagi w formie świeżej są zazwyczaj sprzedawane w pęczkach. Te ważą najczęściej około 250 g. Pierwsze z nich znalazły się w kwietniu w ofercie popularnych dyskontów oraz na targach.
Cenę szparagów kształtuje wiele czynników. Nietrudno się domyślić, że będzie wyższa niż przed rokiem. Wśród nich znajdują się warunki pogodowe, które w tym roku są wyjątkowo surowe dla europejskich plantatorów, dostępność pracowników sezonowych oraz koszty prowadzenia działalności, które rosną niemal z tygodnia na tydzień.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Właściwości szparagów. Przydatne dla kobiet
Szparagi dzięki dużej zawartości kwasu foliowego zalecane są kobietom w ciąży. W szparagach znajdziemy między innymi: witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę E, fosfor czy fluor.
Czytaj więcej: "Akcja majówka". Ten widok może was zadziwić
Warto podkreślić, że szparagi mają dla kobiet także inne zastosowania, gdyż są bogate między innymi w fitoestrogeny. To związki organiczne, które działają podobnie jak estrogeny i m.in. pobudzają popęd płciowy u kobiet, a także łagodzą objawy menopauzy.
Szparagi stały się modne i królują na polskich stołach przy okazji rodzinnych imprez. Są ostatnio bardzo popularne na komuniach i ślubach. Szefowie kuchni potrafią z nich wyczarować bardzo wykwintne dania.
Jak kupować te warzywo? Kupując szparagi, wybieraj te jędrne, które przy pocieraniu charakterystycznie skrzypią. Główki zielonych szparagów powinny być zamknięte, a ich końcówki wilgotne.
Żeby zmniejszyć ryzyko trafienia na gorzką partię białych szparagów, możesz oderwać i zjeść kawałek. Jeśli już w surowych szparagach wyczujemy bardzo dużo goryczy, nie pozbędziemy się jej w 100 proc. podczas gotowania.