Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 

Wąsik chce wejść do Sejmu. Ekspertka: Przepis konstytucji jest jasny

288

Maciej Wąsik nadal uważa, że jest posłem i powinien mieć możliwość sprawowania mandatu. Skazany prawomocnie wraz z Mariuszem Kamińskim polityk chce pojawić się w Sejmie w najbliższą środę. Anna Frydrych-Depka, ekspertka prawa wyborczego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mówi wprost że Wąsik i Kamiński nie są już posłami. - Przepis konstytucji jest jasny - powiedziała w rozmowie z TVN 24.

Wąsik chce wejść do Sejmu. Ekspertka: Przepis konstytucji jest jasny
Maciej Wąsik (PAP, Radek Pietruszka)

Maciej Wąsik zapowiedział, że w środę (7 lutego) podczas kolejnych obrad w Sejmie będzie chciał się pojawić na sali plenarnej. Przypomnijmy, że polityk został skazany prawomocnie na dwa lata więzienia razem z Mariuszem Kamińskim. Dzięki ponownemu ułaskawieniu Andrzeja Dudy obaj opuścili zakłady karne.

Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego uznała, że mandat Kamińskiego został skutecznie wygaszony. Szymon Hołownia stwierdził, iż zgodnie z art 99 Konstytucji RP obaj przedstawiciele PiS nie są już posłami, bowiem ciąży na nich prawomocny wyrok.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jasny sygnał dla Dudy. "Z szantażystami się nie negocjuje"

Wąsik i Kamiński nie uznają jednak tej decyzji. - Jestem posłem. Wybieram się do Sejmu. Pan Kamiński jest posłem, nasza sytuacja jest identyczna. Jestem pewny, że spotkamy się z panem posłem w Sejmie - powiedział w audycji "Sedno Sprawy" Maciej Wąsik.

Wąsik i Kamiński w Sejmie? Ekspertka powołuje się na Konstytucję RP

Głos w tej sprawie zabrała Anna Frydrych-Depka, ekspertka prawa wyborczego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W rozmowie z TVN 24 przypomniała, co na temat mandatu poselskiego mówi Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.

Skoro zgadzamy się, że do Sejmu nie może być wybrana osoba, która jest skazana (...) to tym bardziej nie może sprawować mandatu. Artykuł 99 ustęp 3 konstytucji jest tutaj jasny. Warto wspomnieć, że ten ustęp został dodany w 2009 roku, kiedy konstytucja została już uformowana. Cały Sejm był wtedy zgodny, że ten ustęp trzeba dodać - powiedziała Frydrych-Depka.

Ekspertka zaznaczyła, iż nieobecność dwóch polityków nie miała znaczącego wpływu na proces legislacyjny w niższej izbie parlamentu. Na pewno nie na wynik głosowania. -Były też uchwalane ustawy, kiedy pan poseł Brejza już nie sprawował mandatu. Czy one były nieważne zanim została powołana osoba na jego miejsce? Nie - dodała.

Piąte posiedzenie Sejmu X kadencji rozpocznie się w środę (7 lutego) o godzinie 10.00 i potrwa trzy dni. W planie m.in. pierwsze czytanie kilku projektów obywatelskich. Możliwe jest, iż porządek obrad zostanie uzupełniony o głosowanie nad wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Wniosek taki zgłosił poseł PiS Sebastian Kaleta.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić