To już oficjalna wiadomość. W województwie mazowieckim najwięcej głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość (33,16 proc.), na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (31,52 proc.), a podium zamknęła Trzecia Droga (16,54 proc.). Czwarte miejsce przypadło Lewicy 6,94 proc., a piąte Konfederacji i Bezpartyjnym Samorządowcom (6,84 proc.).
Z takiego wyniku zadowolony jest Maciej Wąsik, który cieszy się z wygranej w mediach społecznościowych. - Na Mazowszu jednak wygraliśmy! - komentuje.
Te wyniki pokazują wyraźnie, że o ile w samej Warszawie zdecydowanie zwycięża KO, o tyle poza stolicą większym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Internauci nie podzielają jednak entuzjazmu Wąsika w kwestii zwycięstwa na Mazowszu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To kiedy zaczynacie rządzić? - pisze humorystycznie internauta. - Jak najwięcej takich zwycięstw w przyszłości. Wasz elektorat będzie zachwycony wygraną, my będziemy zadowoleni, że nie macie żadnej władzy - dodaje kolejna osoba.
Czym zajmuje się sejmik wojewódzki?
Sejmik wojewódzki to tworzony przez radnych wojewódzkich, najbardziej oddalony i najbardziej upartyjniony szczebel władzy samorządowej; radni wybierają przewodniczącego sejmiku i zarząd województwa - kolegialny organ wykonawczy z marszałkiem na czele, który ma dość znaczące własne kompetencje - nie wszystko musi robić w porozumieniu z pozostałymi członkami zarządu województwa.
Sejmik powołuje i odwołuje zarząd, ale pozycja marszałków jest dużo silniejsza niż np. starostów, m.in. z powodu upartyjnienia sejmików, które często odwzorowują podziały krajowe.