Informację na temat tej istotnej interwencji przekazało między innymi Nadleśnictwo Grodziec.
W historii działania Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Nadleśnictwo Grodziec, Lasy Państwowe pomogliśmy setkom zwierząt. Czasami są do gatunki rzadkie, objęte ochroną ścisłą. Tak było w przypadku rybołowa. Jeśli potrzebna jest bardziej specjalistyczna opieka, przekazujemy zwierzęta innym placówkom - napisano na Facebooku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Materiał ws. uratowania rybołowa przygotowała zaś Telewizja Wielkopolska. Zaznaczono, że w ratowanie cennego okazu zaangażowali się między innymi lokalni samorządowcy.
W to miejsce natychmiast przyjechał lekarz weterynarii. Stwierdził, że zwierzę jest ranne - ma ranne skrzydło. Opatrzył je i zwierzę zostało przetransportowane do ośrodka rehabilitacyjnego - powiedział w rozmowie z Telewizją Wielkopolska Marek Górczewski, wójt gminy Osiek Mały.
Głos zabrał także Marcin Kliszcz, reprezentujący ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt w Grodźcu.
Trafił do nas ranny rybołów. Po oględzinach okazało się, że ptak jest osłabiony i niestety ma złamane skrzydło. Dostał od nas leki przeciwzapalne, elektrolity i środki wzmacniające - przekazał.
Z uwagi na spory problem, ptak został przekazany do bardziej doświadczonej jednostki w Mikołowie.
Ile rybołowów jest w Polsce?
Rybołów (Pandion haliaetus) to duży ptak drapieżny, który specjalizuje się w polowaniu na ryby. Jest rozpoznawalny dzięki charakterystycznemu biało-brązowemu upierzeniu oraz długim, wąskim skrzydłom, które pozwalają mu na precyzyjne manewrowanie podczas lotu nad wodą.
Rybołów zamieszkuje głównie w pobliżu jezior, rzek i stawów, gdzie może bez trudu znaleźć swoje pożywienie. Jest to ptak wędrowny, który zimę spędza w Afryce, natomiast na wiosnę wraca do Europy, w tym do Polski, aby przystąpić do lęgów.
W Polsce populacja rybołowa jest bardzo nieliczna, szacuje się, że liczy zaledwie około 30 par lęgowych. Najczęściej można je spotkać w północnej i zachodniej części kraju, gdzie znajdują się odpowiednie tereny do zakładania gniazd – głównie na wysokich drzewach w pobliżu zbiorników wodnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.