Od tej soboty nie będzie już żadnych limitów w kościołach. To sprawia, że podjęto decyzję o zniesieniu dyspensy od udziału w niedzielnych mszach świętych. Wobec tego wracamy do zwykłych zasad obowiązujących w polskim prawie kościelnym. Na takie ruchy decyduje się wielu biskupów, krocząc za rekomendacją abp. Stanisława Gądeckiego.
Kto będzie zwolniony z obowiązku udziału w mszach od 30 maja? Reguły mówią jasno, że "zwolnione są osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji lub mające wskazania władz sanitarnych (na przykład pozostające w kwarantannie) oraz osoby sprawujące opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi".
Zobacz także: Szymon Hołownia: Kościół musi być społeczny, a nie teologiczny
Czytaj także:
- Stało się. Hongkong traci autonomię. Chiny dopięły swego
- Burmistrz Mississippi o śmierci George'a Floyda. Naraził się mieszkańcom
O zniesieniu dyspensy powiadomił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Przypomniał też, że obowiązkiem katolika jest to, by w okresie wielkanocnym przystąpić do komunii świętej.
Okres ten kończy się 7 czerwca br., w uroczystość Trójcy Świętej. Wiąże się z tym sakramentalna spowiedź, którą należy odbyć, nawet jeśli w czasie pandemii wyrażaliśmy doskonały żal oczyszczający z grzechów ciężkich - przekazał kard. Nycz, cytowany przez tvp.info.
Jakie zasady obowiązują w kościołach?
Limitu wiernych od 30 maja już nie będzie, ale to nie oznacza, że w świątyniach nie będzie trzeba przestrzegać żadnych zasad. Osoby przebywające w kościołach będą zobowiązane do zakrywania twarzy. Zaleca się przyjmowanie komunii św. na rękę, a ponadto przypomina się o przestrzeganiu wszystkich zasad higieny osobistej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.