Polscy badacze z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (IIMCB) dokonali istotnego odkrycia w dziedzinie biologii molekularnej. Wykazali, że grupa białek TENT5 odgrywa kluczową rolę w rozwoju komórek rozrodczych, a co za tym idzie - w utrzymaniu płodności. Wyniki ich badań zostały opublikowane w prestiżowych czasopismach „Nature Communications” oraz „Scientific Data”.
Zdaniem naukowców badania te mogą stanowić fundament dla rozwoju nowych terapii stosowanych w leczeniu niepłodności.
Rola białek TENT5 w płodności
Dr Michał Brouze z Laboratorium Biologii RNA w IIMCB, główny autor pracy w "Nature Communications", podkreślił, że po raz pierwszy udało się wykazać, iż białka TENT5 są niezastępowalne w komórce jajowej. - Pozbawienie komórki jajowej tych białek sprawia, że przestaje się ona rozwijać i bardzo szybko umiera - wyjaśnił dr Brouze w rozmowie z PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zwrócił uwagę, że na temat kluczowej roli TENT5 w rozwoju plemników i utrzymaniu płodności męskiej pojawiły się już wcześniej prace naukowców z Chin. Dotyczyły białek TENT5 C i TENT5 D. U mężczyzn cierpiących na niepłodność chińscy naukowcy znaleźli mutacje w tych genach. "Natomiast jeśli chodzi o płodność kobiet i rozwój komórki jajowej, rolę białek TENT5 pokazaliśmy jako pierwsi" – podkreślił naukowiec.
Nowe perspektywy w leczeniu niepłodności
Białka TENT5 odpowiadają za proces poliadenylacji, który jest kluczowy dla produkcji białek w komórkach. Dr Brouze wyjaśnił, że bez białek TENT5 nie ma poliadenylacji, a bez tego procesu komórki nie mogą prawidłowo funkcjonować.
Mówiąc najprościej, bez białek TENT5 nie ma poliadenylacji, a bez poliadenylacji nie ma życia - skomentował dr Brouze.
Dzięki zastosowaniu różnych metod badawczych, zespół z IIMCB zidentyfikował także specyficzne geny zależne od TENT5, które są niezbędne dla rozwoju komórek rozrodczych (gamet).
Mgr Agnieszka Czarnocka-Cieciura, główna autorka pracy opublikowanej w „Scientific Data”, wykazała, że białka TENT5 regulują ekspresję konkretnych grup genów. "Wcześniej nie było wiadomo, jakie to geny. Mgr Czarnocka-Cieciura pokazała w swojej pracy konkretne grupy genów, których ekspresja jest regulowana przez białka TENT5" - podkreślił dr Brouze.
Uniwersalność odkrycia
Chociaż badania były prowadzone na myszach, ich wyniki można przekładać na ludzi, co podkreśla dr Brouze.
Czytaj także: Nagranie z kamerki radnego. O włos od tragedii
Nasze odkrycia są uniwersalne u ssaków, w tym u człowieka. Mysi genom jest bardzo podobny do ludzkiego - powiedział biolog molekularny.
Odkrycia te mogą stanowić fundament dla przyszłych terapii w leczeniu niepłodności, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę fakt, że każdego roku problem ten dotyka miliony par na całym świecie.
Źródło: Polska Agencja Prasowa
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.