Zeznania podatkowe za 2020 rok można składać od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r. Wyjątek stanowi PIT-28 (służy rozliczeniu rocznemu podatników korzystających z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) który należy rozliczyć do 1 marca 2021 roku. W związku z pandemią koronawirusa pojawiły się nowe ulgi i odliczenia od podatków.
Gdzie złożyć PIT za 2020 rok?
Formularze PIT za 2020 rok można wysłać pocztą na adres urzędu, rozliczyć online, złożyć tradycyjnie podczas wizyty w urzędzie skarbowym lub złożyć pismo w administracji zakładu karnego, lub aresztu śledczego w przypadku osób pozbawionych wolności oraz urzędzie konsularnym w przypadku Polaków przebywających za granicą.
O jakie nowe ulgi chodzi?
Składając rozliczenie podatkowe za 2020 rok można skorzystać odliczeń i ulg. Najpopularniejsze ulgi podatkowe to:
- ulga na dzieci (inaczej prorodzinna)
- ulga na internet
- ulga rehabilitacyjna
- ulga termomodernizacyjna
- ulga dla krwiodawców
- ulga dla młodych poniżej 26. roku życia
- odliczanie darowizny na cele edukacji zawodowej
- ulga z tytułu darowizn na cele kościelne i darowizn na pożytek publiczny
W związku z wybuchem pandemii koronawirusa w zeznaniu podatkowym PIT 2020 pojawiły się nowe ulgi i odliczenia od podatku:
- darowizna na cele walki z COVID-19,
- strata podatkowa za 2020 rok
Darowiznę na zwalczanie COVID można odliczyć nie tylko w zeznaniu rocznym, ale już od podstawy obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, w miesiącu jej dokonania.
Co to jest nadpłata podatku
Nadpłata podatku wystąpi, gdy wartość zaliczek na podatek pobranych przez płatnika lub zapłaconych przez podatnika będzie wyższa niż wartość zobowiązania podatkowego ustalonego za dany rok podatkowy.
Kiedy otrzymasz zwrot podatku?
W praktyce zeznania składane w formie elektronicznej pozwalają na uzyskanie zwrotu podatku szybciej, niż składane w innych dopuszczalnych formach.
W przypadku składania zeznania podatkowego drogą elektroniczną urząd skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty podatku. Jeżeli rozliczenie PIT złożysz w wersji papierowej , na zwrot środków możesz czekać nawet do 3 miesięcy. Pamiętaj, że im szybciej szybciej złożysz formularz, tym szybciej urząd skarbowy wyśle zwrot pieniędzy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.