Artur Soboń potwierdził, że w poniedziałek Czesi przyślą projekt umowy międzyrządowej ws. Turowa. - O ile wcześniej nie dojdzie do porozumienia gwarantującego wycofanie skargi głównej, sprawę będzie rozstrzygał TSUE - dodał wiceminister aktywów państwowych, cytowany przez PAP.
Czytaj także: Duński piłkarz upadł na meczu. Atak serca i reanimacja. Sylwetka Christiana Eriksena. Ile ma lat?
Potwierdzam, że w instrukcji rządowej strony czeskiej wniosek o sankcje został wpisany jako część taktyki, podobnie jak u nas wniosek o uwzględnienie nowych okoliczności i przejście do skargi głównej - kontynuował.
Ważnym dniem będzie wtorek. Tego dnia rząd ma przedstawić w Sejmie informację na temat przyczyn, skutków i konsekwencji wydanej w maju przez TSUE decyzji o natychmiastowym wstrzymaniu wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.
Artur Soboń przekazał dobre wieści
Artur Soboń podkreślił na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że przesądzone jest, iż Polska i Czechy zawrą umowę międzynarodową ws. Turowa.
Zaznaczał jednocześnie, że jest to pewne "od samego początku, od szczytu Rady Europejskiej, kiedy premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zmierzamy w kierunku porozumienia i podpisaliśmy protokół uzgodnień, który stanowił wytyczne dla rządu czeskiego i propozycję dla umowy".