Wtyk amerykański jest inwazyjnym pluskwiakiem. Coraz częściej pojawia się on w polskich domach i mieszkaniach.
Do Europy te owady dotarły pod koniec XX wieku. W Polsce po raz pierwszy natknięto się na nie w 2007 roku. Ich liczba nieustannie wzrasta.
Wtyki amerykańskie są aktywne przede wszystkim jesienią. Właśnie wówczas poszukują schronienia na zimę w budynkach. Może to stanowić bardzo uciążliwy kłopot dla mieszkańców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wtyk amerykański nie gryzie, nie przenosi chorób i nie jest szkodnikiem domowym. W momencie poczucia zagrożenia wydziela jednak intensywny i nieprzyjemny zapach. W związku z tym jego obecność w domu jest bardzo problematyczna.
Warto mieć na uwadze to, że wtyki amerykańskie są niebezpieczne dla lasów. Larwy oraz dorosłe osobniki wysysają soki z szyszek oraz igieł młodych sosen. Doprowadza to do ich zamierania.
Skąd pochodzi wtyk amerykański?
Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis) to gatunek owadów należący do rodziny wtykowatych, pochodzący z Ameryki Północnej. W ciągu czasu rozszerzył swój obszar występowania na wschodnią część tego kontynentu, obejmując takie regiony jak Ontario, Nowa Szkocja, Maine, Pensylwania, Nowy Jork, Connecticut, Massachusetts i New Hampshire. Ponadto zasięg tego gatunku rozprzestrzenił się również na Europę.
Dorosłe osobniki osiągają średnio od 16 do 20 milimetrów długości. Są owadami powolnymi, latają bez wydawania dźwięku i zazwyczaj przemieszczają się na krótkie dystanse.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.