Jak na listopad wciąż mamy piękną pogodą, jest w miarę ciepło. Leśnicy informują, że strzyżaki też to lubią. Dlatego wciąż możemy je spotkać w lasach.
Czytaj także: Rzecznik rządu nagrał to dla Tuska. Zapomniał o jednym
Dobra wiadomość jest taka, że nie przenoszą boreliozy. Zła, że wciąż grasują w lasach. Strzyżaki to nie latające kleszcze, tylko muchówki, owady. Ich ugryzienie może być bolesne, wywołać odczyn alergiczny i potrafi bardzo długo się goić - informują pracownicy Lasów Państwowych.
Strzyżak w odróżnieniu od kleszcza jest uciążliwy, ale niegroźny. Ma skrzydła, które odrzuca po znalezieniu żywiciela. Ugryzienia mogą być dotkliwe, swędzące, mogą też wywołać reakcję alergiczną, ale nie można zarazić się boreliozą.
Charakterystyczne dla strzyżaków jest to, że zdecydowanie rzadziej atakują ludzi. Najczęściej dzieje się tak, gdy pomylą człowieka ze zwierzęciem leśnym. Należy jednak wiedzieć, że strzyżaków niełatwo się pozbyć, trudno je strząsnąć, mogą wplątać się we włosy lub dostać pod ubranie.
Przed pójściem na spacer do lasu warto również wiedzieć, że na strzyżaki nie działają środki chroniące przed ukąszeniami insektów. Warto więc założyć jasne ubranie ze śliskiego materiału. Owady te częściej bowiem lgną do ciemnego koloru. Śliski materiał może utrudnić im przyczepność.
Co zrobić w przypadku ukąszenia? Ukąszenie przez strzyżaka nie wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza. Do specjalisty warto się udać wtedy, gdy niepokojące objawy utrzymują się dłużej niż 2-3 dni.
Strzyżaki to owady, mają 3 pary odnóży, potrafią latać i choć mogą ugryźć, nie przenoszą boreliozy. Natomiast kleszcze to pajęczaki, mają 4 pary odnóży, nie mają skrzydeł, nie skaczą z drzew, mogą się wbić w skórę i to one mogą zarazić boreliozą, chociaż nie wszystkie są ich nosicielami i nie każde spotkanie kończy się chorobą. Nie ma co panikować, są w lasach od zawsze tak samo, jak komary czy meszki i choć potrafią być uciążliwe, nie warto z ich powodu rezygnować z wypraw do lasu - tłumaczą leśnicy.
Czytaj także: Zenek Martyniuk nie ma wątpliwości. "Ja się nie nadaję
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.