11 października 2021 roku zanieczyszczenie powietrza we Wrocławiu osiągnęło szczytowy poziom. Przez prawdziwie zatrważające pomiary stolica Dolnego Śląska zajęła pierwsze miejsce w globalnym smogowym rankingu dużych.
Czytaj także: Zabójstwo Pawła Adamowicza. Szokujące słowa Stefana W.
Minęło kilka miesięcy i... Wrocław ponownie jest numerem jeden w tym niechlubnym rankingu, o czym informuje "Gazeta Wrocławska".
Według szwajcarskiego, międzynarodowego rankingu IQair we wtorek 11 stycznia o godz. 21 Wrocław był numerem jeden. Lahore (Pakistan) i Wuhan (Chiny), w których rano odnotowano wyższe niż w Polsce stężenie trujących pyłów, zostały potem daleko w tyle.
W pierwszej dziesiątce znalazł się także Poznań, który zajął siódme miejsce. W tym niechlubnym rankingu próżno szukać innych europejskich miast. Znajdziemy jednak miasta z Mongolii, Kazachstanu, Kirgistanu czy Bangladeszu.
Czas zmienić przyzwyczajenia
Smog jest mieszanką zanieczyszczeń powietrza - tlenków węgla, azotu, siarki, pyłów PM10 i PM 2,5 oraz benzo(a)pirenu. Główną przyczyną smogu jest niewłaściwe (głównie za pomocą węgla) ogrzewanie domów. Do jego powstawania przyczyniają się też m.in. przemysłw, transport drogowy i rolnictwo.
Jak walczyć ze smogiem? To złożony problem, ale warto wykonywać choćby drobne gesty. Warto zacząć od sumiennej segregacji śmieci. Trzeba pamiętać o wyłączeniu światła po wyjściu z pomieszczeń, do których nie będziesz wracać przez dłuższy czas.
W domu jednorodzinnym czy bloku trzeba pamiętać o tym, aby energia nie uciekała na zewnątrz. Zadbać przede wszystkim o prawidłową termoizolację budynku.