Zgłoszenie o sytuacji wolontariusze Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia "Chrońmy Zwierzęta" otrzymali 14 stycznia, tydzień po wyjeździe właścicielki mieszkania. Dzięki pomocy znajomej kobiety, posiadającej zapasowy klucz, aktywiści weszli do lokalu i odkryli prawdziwy koszmar.
Przeczytaj też: Zaginięcie Karoliny Wróbel. Znaleźli ostatnie zdjęcie
Jak podała "Gazeta Wyborcza", na niecałych 30 metrach kwadratowych znajdowało się ponad 30 kotów, które żyły w warunkach absolutnie nieodpowiednich dla żadnej istoty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Blisko 10 lat pomagam zwierzętom, ale taką sytuację zastałam pierwszy raz. To był horror: kilkadziesiąt zwierząt żyjących na niespełna 30-metrach – przyznała Izabela Płudowska, prezeska stowarzyszenia.
Koty zmuszone były dzielić dwie przepełnione kuwety, a woda w mieszkaniu była zakręcona. Zwierzęta, w większości niewysterylizowane i niewykastrowane, nieustannie się rozmnażały, co dodatkowo pogłębiało ich cierpienie.
Natychmiastowa pomoc dla kotów
Wolontariusze zaczęli od podstawowego działania – nakarmienia głodnych zwierząt. "Pierwsze co zrobiliśmy, to nakarmiliśmy zwierzęta. Jeszcze nigdy nie widzieliśmy tak głodnych kotów" – opisuje stowarzyszenie na swoim Facebooku.
Siedem kotów, które były w najgorszym stanie, zostało zabranych na obserwację weterynaryjną. Cztery sześciotygodniowe kocięta były wychłodzone i odwodnione, trafiły więc do opieki jednej z wolontariuszek. Trzy nieco starsze koty przewieziono do weterynarza, gdzie stwierdzono, że ich stan wymaga jedynie odpowiedniego dokarmienia i opieki.
Szok sąsiadów i brak wcześniejszych zgłoszeń
Jak się okazało, przed interwencją stowarzyszenia, do mieszkania wzywane były już służby z powodu zgłoszenia wycieku gazu. Pomimo widocznych zwierząt i wyczuwalnego fetoru nikt wcześniej nie poinformował organizacji zajmujących się ochroną zwierząt.
Nie wiem, jak to możliwe, że nikt nie zawiadomił nas wcześniej – mówi Izabela Płudowska.
Kolejne wyzwania dla wolontariuszy
Jak podała "Gazeta Wyborcza", dzień po pierwszej interwencji z mieszkania zabrano kolejnych 16 kotów. Część z nich trafiła do zaprzyjaźnionej Fundacji Animals Mielec. Stowarzyszenie musiało jednocześnie zadbać o odkażenie mieszkania, wstawienie nowych kuwet i zapewnienie zwierzętom choć minimalnego komfortu.
Z jednej strony serce aż wyrywa się z piersi, żeby je natychmiast zabrać, z drugiej strony jest zdrowy rozsądek, bo trzeba mieć gdzie. Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania przepisów i ochrony zwierząt mieszkających w schronisku – wyjaśniają członkowie organizacji.
Apel o pomoc i działania prawne
Sytuacja zmusiła stowarzyszenie do prośby o pomoc finansową. Koszty związane z utrzymaniem kotów, szczepieniami, sterylizacją i leczeniem znacznie przekraczają możliwości organizacji.
Dzienne utrzymanie kota: żywność, leki, żwirek, podkłady kosztuje ok. 50 zł. Potrzebne będą też szczepienia i sterylizacja – podkreślają wolontariusze.
"Gazeta Wyborcza" informuje, że prezeska stowarzyszenia w środę złożyła zawiadomienie na policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Liczy, że sprawa nie zostanie zbagatelizowana.
Koty to żywe istoty, bardzo zależne od człowieka. Już lepiej, by zrobiła, gdyby wyjeżdżając - otworzyła drzwi i wypuściła je na zewnątrz. Wtedy by sobie poradziły – zaznacza Izabela Płudowska.
Przeczytaj też: Sztorm na Bałtyku. Urząd Morski szacuje straty
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.