Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, wspierani przez funkcjonariuszy policji z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie, skontrolowali prywatną posesję gdzie miał być produkowany alkohol. Podejrzenia funkcjonariuszy były uzasadnione. W piwnicy 45-latek pędził samogon.
W trakcie działań ujawniliśmy: 8 litrów alkoholu bez znaków akcyzy, 580 litrów zacieru. Podczas przeszukania zabezpieczyliśmy też aparat do produkcji alkoholu etylowego - informuje KAS.
Zabezpieczony alkohol trafi do biegłego, który zbada, czy nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Mężczyźnie trudniącemu się nielegalną produkcją postawiono zarzut produkcji alkoholu bez wymaganego wpisu do rejestrów (przestępstwo z art. 12 a ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych).
45-latkowi może grozić kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawieniem wolności do 1 roku. Jeśli wytwarzany alkohol jest znacznej wartości, osoba go produkująca może zostać również ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności nawet do dwóch lat. Natomiast uczynienie stałego źródła dochodu z domowego wytwarzania alkoholu etylowego grozi jeszcze surowszą karą - pozbawieniem wolności do trzech lat. O wysokości kary w tym przypadku zadecyduje sąd.
Nielegalny alkohol jest niebezpieczny
KAS przestrzega przed kupowaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł, ponieważ może on być niebezpieczny dla zdrowia konsumentów. Laboratoria celne niejednokrotnie potwierdzały wykorzystanie alkoholu technicznego służącego m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy i podpałek do grilla jako dodatku do tzw. bimbru oferowanego do sprzedaży na czarnym rynku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.