W czwartek obchodzony będzie Światowy Dzień Raka. Z danych WHO wynika, że najczęściej występującym nowotworem na świecie jest rak piersi.
To pierwszy raz, kiedy rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem na świecie - powiedział we wtorek Andre Ilbawi, specjalista onkologiczny w WHO.
Przez ostatnie dwadzieścia lat na pierwszym miejscu był rak płuc. W 2020 roku zachorowalność na ten nowotwór była mniejsza niż na raka piersi. Na podium znalazł się również tradycyjnie nowotwór jelita grubego. Lekarze biją na alarm.
Jeżeli mówimy tutaj o sygnałach nowotworu, warto zwrócić uwagę na każdy guzek w piersi. Każda z pań powinna przynajmniej raz w miesiącu wykonać samobadanie piersi - powiedział dr n. med. Piotr Winczura w rozmowie z TVN24.
Ekspert WHO zauważył, że częstym czynnikiem ryzyka raka piersi jest otyłość. I choć dotyczy to także innych nowotworów, takich czynników ryzyka jest znacznie więcej.
Najważniejsze, o czym powinniśmy powiedzieć, to papierosy. Powinniśmy ograniczyć też czerwone mięso, alkohol - wylicza dr Winczura
Jak podaje WHO, pandemia COVID-19 znacznie wpłynęła na profilaktykę i leczenie nowotworów. Wynika to przede wszystkim z opóźnienia w diagnozowaniu.
Badania WHO wykazały, że w 50 procentach krajów leczenie nowotworów zostało częściowo lub całkowicie przerwane z powodu pandemii - przekazał Andre Ilbawi.
Już jutro 4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji, wiele placówek zaprasza na bezpłatne badania w ramach programów profilaktyki nowotworowej.