Jak podaje The Sun, eksperci Światowej Organizacji Zdrowia są przeciwnikami wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Swoje argumenty przedstawili w specjalnym raporcie.
Paszport szczepionkowy – WHO protestuje
Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie WHO, udzielenie zezwolenia na swobodne podróżowanie może przyczynić się do rozprzestrzenienia się koronawirusa. Wskazywali, że mimo przyjęcia obu dawek szczepień niektórzy pacjenci nie mają we krwi wystarczającej liczby przeciwciał, aby zneutralizować SARS-CoV-2.
Przeczytaj także: Koronawirus w zoo. Lwy kaszlą i kichają
To nie koniec argumentów WHO "przeciw". Jak alarmują eksperci, podobna polityka szczepień może doprowadzić do niedoborów dawek dla osób obarczonych wysokim ryzykiem.
Biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność szczepionek, szczepienia podróżnych mogą skutkować niewystarczającymi dostawami szczepionek dla priorytetowych populacji, uważanych za obarczone wysokim ryzykiem ciężkiej choroby COVID-19 – cytuje treść raportu WHO "The Sun".
Paszporty szczepionkowe – kiedy? Unia Europejska odsuwa temat
W czwartek 25 lutego odbył się wirtualny szczyt Unii Europejskiej, podczas którego omówiono m.in. kwestię paszportów szczepionkowych. Grecki premier Kyriakos Mitsotakis nalegał na przyspieszenie prac w nadziei, że pomoże to w odbudowaniu europejskiej turystyki.
Ostatecznie prace nad paszportem szczepionkowym odłożono w czasie. Angela Merkel wskazała, że dyskusje w związku z powstaniem tego dokumentu powinny zostać wznowione za około trzy miesiące. Jak argumentowała, w pierwszej kolejności należy zapewnić wszystkim obywatelom państw Unii Europejskiej równy dostęp do szczepień.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.