31 z 51 państw, w których doszło do zachorowań na małpią ospę, znajduje się w Europie. W związku z tym dr Hans Henri Kluge, dyrektor regionalny WHO na ten kontynent, przedstawił instrukcję, w jaki sposób należy postępować w przypadku potwierdzenia nowych zakażeń.
Przeczytaj także: Dyrektor generalny WHO o małpiej ospie. Ujawnił, czy mamy czego się bać
Dzisiaj intensyfikuję apel do rządów i społeczeństwa obywatelskiego o zwiększenie wysiłków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się małpiej ospy na (...) obszarze geograficznym – apelował dr Hans Henri Kluge (AFP News Agency).
Małpia ospa. Ekspert WHO podaje, jak reagować na zakażenia
Dr Hans Henri Kluge zaapelował do przedstawicieli rządów europejskich państw o zachowanie spokoju. Podkreślił, że w żadnym z 51 państw nie odnotowano przypadku śmierci w wyniku powikłań po małpiej ospie. Nie zmienia to jednak konieczności zahamowania dalszego postępu zakażeń.
Przeczytaj także: Światowa Organizacja Zdrowia zmieni nazwę "małpia ospa". Znamy powód
Pilne i skoordynowane działanie jest konieczne, jeśli mamy (...) odwrócić trwające rozprzestrzenianie się tej choroby – podkreślił dr Hans Henri Kluge (AFP News Agency).
Wśród najczęstszych objawów małpiej ospy dr Kluge wymienił m.in. wysypkę, gorączkę, zmęczenie oraz bóle mięśni. Jeszcze do niedawna schorzenie występowało wyłącznie na terenie Afryki i to właśnie rozprzestrzenienie się poza kontynent wzbudziło tak wielki niepokój ekspertów WHO.
Przeczytaj także: Nowy szef WHO wybrany. Nie ma niespodzianki
W zdecydowanej większości przypadków wystąpiła wysypka, a około trzy czwarte zgłaszało objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, zmęczenie, bóle mięśni, wymioty, biegunka, dreszcze, ból gardła lub ból głowy– wymienił dr Kluge (AFP News Agency).