Główny ekspert Światowej Organizacji Zdrowia zwrócił uwagę, że dotychczas ludzkość nie wyciągała wniosków z pandemii. Jako przykłady wymienił reakcję światowej opinii publicznej na wirusa SARS czy ptasiej grypy.
Ekspert o WHO mówi o "amnezji"
Dr Mike Ryan mówi, że "amnezja", jakiej doznają społeczeństwa po traumatycznych przeżyciach, jest zrozumiała. Ostrzegł jednak, że jeśli nie zaczniemy uczyć się na błędach, prędzej czy później czeka nas kolejna pandemia.
Przeczytaj także: Koronawirus. Wyciekły tajne dokumenty. Ukrywano prawdziwe dane
Widziałem amnezję, na którą zdaje się zapadać świat po traumatycznym wydarzeniu, to zrozumiałe. Ale jeśli zrobimy to ponownie, jeśli nadal będziemy ignorować to, co nowe i niebezpieczne patogeny mogą zrobić naszej cywilizacji, prawdopodobnie doświadczymy tego samego lub czegoś gorszego w ciągu naszego życia – podkreślił dr Mike Ryan, cytowany przez agencję Reutera.
Jako jeden z powodów, dla których światu tak trudno jest zwalczyć pandemię koronawirusa, dr Mike Ryan wskazał podejście rządów do opieki zdrowotnej. Skrytykował m.in. kraje wysoko rozwinięte za to, że postrzegają wspieranie medycyny jako stratę pieniędzy, a nie inwestycję w przyszłość obywateli. Eksperta poparł Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, który wezwał państwa do większej solidarności.
Przeczytaj także: Koronawirus. Ogromny przyrost chorych na Ukrainie. W Żółkwi doszło do tragedii
Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił konieczność ustalenia, gdzie miały miejsce pierwsze przypadki koronawirusa. Obecnie oficjalnie uznaje się, że to w Wuhan w środkowych Chinach doszło do pierwszych potwierdzonych zachorowań. Jednak nowe badania wskazują, że wirus już wcześniej mógł krążyć w Indiach czy we Włoszech.
Musimy znać pochodzenie tego wirusa, ponieważ może nam on pomóc w zapobieganiu przyszłym epidemiom. Nie ma nic do ukrycia. Chcemy poznać pochodzenie i to wszystko – wyjaśnił Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.