Jak podała agencja Reutera, niektóre kraje europejskie zastanawiają się nad kupnem szczepionek z Rosji lub Chin. Preparaty te nie zostały jednak dopuszczone na rynek Unii Europejskiej, a ich twórcy odrzucają unijne podejście do wspólnych zamówień.
Dyrektor WHO na Europę Hans Kluge twierdzi, że umowy dwustronne ws. szczepień szkodzą programowi COVAX. Jego zdaniem wspierany przez WHO program mający zagwarantować dostęp do szczepionek krajom rozwijającym się, jest "jedynym globalnym mechanizmem", który ma wyrównać szanse państw o niskich dochodach na pozyskanie szczepionek na COVID-19.
To, czego chcielibyśmy oczywiście uniknąć, to wszelkie bilateralne umowy szkodzące programowi COVAX, który teraz zaczyna przynosić efekty na całym świecie - powiedział Kluge.
Nieustanne obciążenie szpitali i przemęczenie pracowników służby zdrowia wywołuje gesty solidarności (...) krajów europejskich. Nie zmienia to faktu, że po ponad roku od wybuchu pandemii, nasze systemy opieki medycznej nie powinny być w takiej sytuacji - ocenił.
Wzrost zakażeń koronawirusem w Europie
Szef WHO na Europę podkreślił, że w ostatnim czasie obserwuje się szybsze rozprzestrzenianie się koronawirusa w Europie Środkowej i Wschodniej oraz wzrost zakażeń w niektórych zachodnich krajach UE. Dodał jednak, że najnowsze dane dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 są optymistyczne.
Zobacz także: Kiedy pandemia koronawirusa skończy się w Polsce? "Zagraża nam góra lodowa"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.