Koralowiec został odkryty podczas październikowej ekspedycji naukowej zorganizowanej w ramach programu National Geographic Pristine Seas, którego celem była ocena stanu oceanów wokół Wysp Salomona.
Jak podaje Pristine Seas, koralowiec jest trzykrotnie większy od dotychczasowego rekordzisty z Samoa Amerykańskiego. Ma aż 34 metry szerokości, 32 metry długości i 5,5 metra wysokości. W przeciwieństwie do raf koralowych, które tworzą liczne kolonie, ten koralowiec stanowi pojedynczy, nieprzerwanie rosnący od wieków organizm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Właśnie wtedy, gdy myślimy, że na Ziemi nie ma już nic do odkrycia, znajdujemy ogromny koralowiec złożony z prawie miliarda małych polipów, pulsujących życiem - oznajmił Enric Sala, badacz National Geographic i założyciel Pristine Seas w rozmowie z CNN.
Czytaj także: Wielki powrót Łoza do Afromental. Baron zdradza kulisy
Koralowca widać z kosmosu
Z lotu ptaka koralowiec przypomina masywną, pofałdowaną brązową formację skalną, przez co część członków ekspedycji początkowo pomyliła go z wrakiem statku. Analizując zdjęcia satelitarne, naukowcy stwierdzili, że jego rozmiar jest tak ogromny, iż można go dostrzec aż z kosmosu.
Jak informuje CNN, jego ogromny rozmiar przysporzył jednak naukowcom trudności. Ich taśmy pomiarowe okazały się zbyt krótkie, aby objąć całą strukturę. Z tego powodu musieli pracować w parach, rozciągając taśmę między sobą. Kiedy taśma dochodziła do końca, jedna osoba zostawała na miejscu, a druga wracała, by zwijać taśmę i kontynuować pomiar.
Jak powstaje koralowiec?
Koralowiec stanowi schronienie dla wielu morskich stworzeń, takich jak ryby, kraby i krewetki. Ponadto wspierają rybołówstwo i stanowią naturalną barierę chroniącą przed sztormami oraz podnoszeniem się poziomu mórz.
Z bliska jednak koralowiec ukazuje swoją niezwykłą złożoność. Tworzy go sieć polipów, czyli drobnych organizmów, które przez setki lat wspólnie wykształciły ten olbrzymi organizm. Całość wzbogacają intensywne barwy — fioletowe, żółte, niebieskie i czerwone plamy, które ożywiają brązową strukturę koralowca.
Dla naukowców jest to punkt kulminacyjny w karierze. - Dokonanie odkrycia o takim znaczeniu jest największym marzeniem - powiedział Paul Rose, kierownik wyprawy National Geographic Pristine Seas w rozmowie z CNN.