Symbol ryby na samochodach jest bardzo charakterystyczny. Składa się z dwóch zagiętych linii, które łączą się z jednej strony i przecinając z drugiej. Naklejające go osoby chcą wyrazić w ten sposób przynależność do wspólnoty religijnej.
Czytaj także: Naczepa odczepiła się od ciągnika. Trafiła w rowerzystów
Kierowcy samochodów z symbolem ryby są katolikami. Przyklejając ten znak na tył pojazdu, chcą pokazać swoją pobożność. Znak ryby od zawsze był symbolem Jezusa Chrystusa. W starogreckim języku ryba to "ichtys". Słowo to jest też akrostychem wyrazów "Iesus Christos Theou Yios Soter" – Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. To właśnie dlatego chrześcijanie w ten sposób identyfikują się ze swoim wyznaniem.
Tradycja naklejania symbolu ryby na samochody ma swój początek w protestanckich Niemczech. To właśnie tam pierwsi kierowcy wpadli na pomysł oznaczania swoich pojazdów w ten sposób. Chrześcijanie wybrali rybę zamiast krzyża, gdyż ten wszedł na stałe do ich kultury dopiero około IV w. Poza tym krzyż jest dla nich symbolem pamięci o śmierci i ukrzyżowaniu, a ryba powiązana jest z chrztem, początkiem życia i pokarmem chrześcijan.
Wielki symbol ryby zawsze obecny jest na Polach Lednickich. Ich centralnym punktem jest Brama Trzeciego Tysiąclecia, czyli stalowa konstrukcja w kształcie ryby o długości 36 m oraz wysokości 9 m. To właśnie tam, w Wielkopolsce, chrześcijanie spotykają się co roku na święcie Lednica 2000, gdzie wspólnie modlą się oraz celebrują swoją wiarę.