Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 

Widok łamie serce. Od dziesięcioleci nie było czegoś takiego

6

Są takie widoki, które łamią serce na miliony kawałków. Ten bez dwóch zdań się do nich zalicza. Na brzegu plaży w Orkadach znaleziono aż 77 grindwali. Niestety, żadnego ze zwierząt nie udało się uratować. To największa taka tragedia od dziesięcioleci.

Widok łamie serce. Od dziesięcioleci nie było czegoś takiego
Widok łamie serce. (BBC)

Na plaży Tresness w Orkadach znaleziono aż 77 grindwali wyrzuconych na brzeg. Ratownicy, w tym weterynarze z BDMLR oraz Scottish SPCA, przybyli na miejsce, aby ocenić sytuację i podjąć decyzje o ewentualnym ratowaniu zwierząt. Jak się okazało, 12 z nich jeszcze żyło, gdy je znaleziono.

Niestety, wysoki przypływ i miękki piasek plaży uniemożliwiły skuteczne ustawienie wielorybów w pionie, co jest kluczowe dla ich przeżycia. Ratownicy co prawda starali się jeszcze utrzymać ssaki przy życiu polewając je wodą morską, ale ostatecznie podjęto decyzję o eutanazji.

Wśród wyrzuconych na brzeg grindwali były zarówno samce, mające do siedmiu metrów długości, jak i samice, młode oraz cielęta. Przyczyna koszmarnego zdarzenia nie jest jeszcze znana. Specjaliści zakładają natomiast, że prawdopodobnie jeden z grindwali miał problemy, a reszta stada próbowała mu pomóc. Wówczas doszło do masowego wyrzucenia na brzeg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tysiące skaczących ryb na jeziorze. Niezwykłe nagranie z Chin

Przedstawiciel Rady Wysp Orkadzkich poinformował, że trwają dyskusje z przedstawicielami społeczności na temat najlepszych sposobów usunięcia zmarłych grindwali. Ze względu na skalę zdarzenia i potencjalne zagrożenie dla zdrowia publicznego, możliwe opcje to zakopanie ich na miejscu lub przeniesienie ciał do dużego grobu w innym miejscu.

Emma Neave-Webb z BDMLR opisała sytuację jako "naprawdę straszną" i "ogromnie emocjonalną". Jednocześnie podkreśliła, że choć takie sytuacje są trudne, trzeba podejść do nich realistycznie.

"Kiedyś masowe wyrzucania były dość rzadkie"

Andrew Brownlow ze szkockiego programu monitorowania morskich zwierząt stwierdził, że masowe wyrzucania na brzeg stają się coraz częstsze w Szkocji.

Kiedyś masowe wyrzucania były dość rzadkie, zwłaszcza na taką skalę. Ale w ciągu ostatnich dziesięciu lat zauważyliśmy wzrost zarówno liczby, jak i wielkości tych zdarzeń - powiedział w rozmowie z BBC.

Brownlow dodał, że może to być spowodowane większą liczbą zwierząt w morzu lub większą liczbą zagrożeń, na które są narażone.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić