Wybierając się na spacer do lasu i obserwując rosnące tam drzewa można sporo zauważyć. Jeśli na którymś z nich (zwłaszcza brzoza, dąb, buk, wierzba) dostrzeżesz Hubiaka pospolitego (Fomes fomentarius) z powyższego zdjęcia, to sytuacja jest poważna! Takie drzewo nie ma za dużo czasu. Zostało zaatakowane!
Nadleśnictwo wyjaśnia, czym jest hubiak pospolity
Najzwyczajniej w świecie to grzyb, który powoduje groźną, ze względów gospodarczych, białą zgniliznę drewna. "Drzewo po przegranej walce jest od środka spróchniałe i w wyniku mocnego podmuchu wiatru lub też pod naciskiem silnie rozbudowanej korony pęka i przewraca się na ziemię, kończąc swój żywot" - informują leśnicy na Facebooku.
To jednak nie wszystko. Są też pewne pozytywne strony hubiaka. Jak czytamy na stronie kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl, dawniej niósł on sporo korzyści dla człowieka. Obecnie często się o nich zapomina przez szybki rozwój cywilizacyjny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Na jedną z zalet hubiaka wskazują jego nazwy. Rozszyfrowując łacińską nazwę dowiemy się, że Fomes to w polskim tłumaczeniu "podpałka", natomiast słowo fomentarius to po polsku "zapalający" - napisano na kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl.
Oprócz tego, że niegdyś jego miąższ służył jako tradycyjna podpałka, grzyb przejawia też liczne właściwości medyczne.
Używano go jako opatrunek do tamowania ran, lub też w sproszkowanej formie jako zasypka tamująca krwawienie. Ponadto wiele badań naukowych dowodzi, że hubiak ma również właściwości lecznicze i jest pomocny w walce z wieloma chorobami - dodano na stronie kudypy.olsztyn.lasy.gov.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.