Ten osobliwy i rzadko spotykany grzyb wyglądem przypominający gwiazdę nie jest jadalny. W lasach spotkać można go w sezonie od maja do listopada. Występuje w formie pojedynczej lub w skupiskach.
I choć natknąć się na niego nie jest łatwo, występuje w lasach mieszanych lub iglastych. Uwagę zwraca jego owocnik tuż po pęknięciu. W tej fazie grzyb przypomina osobliwą rozgwiazdę.
Czytaj także: Fatalne wieści. Leśnicy nie mają wątpliwości
Owocniki gwiazdosza frędzelkowanego mają kulisty lub spłaszczony kształt. Pęka u nich warstwa zewnętrzna, a podzielone w ten sposób ramiona odchylają się w dół przypominając kształtem gwiazdę albo kielich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warstwa zewnętrzna na początku jest mięsista, później twarda i gładka. Grzyb ma kolor białawo - szary, z czasem przechodzi w beż lub brąz. Rozwinięty osiąga średnicę od 10 do 80 mm. Warstwa na szczycie posiada płaski, frędzelkowaty, płaski otwór u szczytu rośliny pozwala na rozmnażanie przez wysyp zarodników.
Gwiazdosz frędzelkowany najchętniej rośnie na suchym i ciepłym podłożu. Spotyka się go również na piaszczystych glebach wapiennych oraz na obszarach antropogenicznych.
Kosmiczny grzyb występuje w Europie, Azji, w Ameryce Południowej i Północnej. Bardzo rzadko można go spotkać także w Polsce. Okazy tego nietypowego grzyba przed kilkoma laty zlokalizowano w nadleśnictwie Hajnówka na Podlasiu.
Do 2014 r. gwiazdosz frędzelkowany objęty był ochroną gatunkową. Obecnie znajduje się na czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych w Polsce ze statusem "R - rzadki".