Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Widziałeś go w lesie? Ten rzadki okaz wygląda jak statek kosmiczny

0

Kwitnąca roślina, tajemniczy kwiat a może statek kosmiczny? Choć sezon na grzyby powoli kończy się w naszych lasach, warto podczas leśnych spacerów patrzeć pod nogi. Ten rzadki okaz, gwiazdosz frędzelkowany wciąż może trafić się uważnym szczęśliwcom podczas ostatnich grzybobrań. Wyjaśniamy dlaczego nazywany jest grzybem ufo.

Widziałeś go w lesie? Ten rzadki okaz wygląda jak statek kosmiczny
Nietypowy grzyb w polskich lasach (wikimedia commons)

Ten osobliwy i rzadko spotykany grzyb wyglądem przypominający gwiazdę nie jest jadalny. W lasach spotkać można go w sezonie od maja do listopada. Występuje w formie pojedynczej lub w skupiskach.

I choć natknąć się na niego nie jest łatwo, występuje w lasach mieszanych lub iglastych. Uwagę zwraca jego owocnik tuż po pęknięciu. W tej fazie grzyb przypomina osobliwą rozgwiazdę.

Owocniki gwiazdosza frędzelkowanego mają kulisty lub spłaszczony kształt. Pęka u nich warstwa zewnętrzna, a podzielone w ten sposób ramiona odchylają się w dół przypominając kształtem gwiazdę albo kielich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grzyby, których grzybiarze nie znają oraz wiele ciekawych gatunków

Warstwa zewnętrzna na początku jest mięsista, później twarda i gładka. Grzyb ma kolor białawo - szary, z czasem przechodzi w beż lub brąz. Rozwinięty osiąga średnicę od 10 do 80 mm. Warstwa na szczycie posiada płaski, frędzelkowaty, płaski otwór u szczytu rośliny pozwala na rozmnażanie przez wysyp zarodników.

Gwiazdosz frędzelkowany najchętniej rośnie na suchym i ciepłym podłożu. Spotyka się go również na piaszczystych glebach wapiennych oraz na obszarach antropogenicznych.

Kosmiczny grzyb występuje w Europie, Azji, w Ameryce Południowej i Północnej. Bardzo rzadko można go spotkać także w Polsce. Okazy tego nietypowego grzyba przed kilkoma laty zlokalizowano w nadleśnictwie Hajnówka na Podlasiu.

Do 2014 r. gwiazdosz frędzelkowany objęty był ochroną gatunkową. Obecnie znajduje się na czerwonej liście grzybów wielkoowocnikowych w Polsce ze statusem "R - rzadki".

Autor: BBI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić