Polscy leśnicy prężnie działają w mediach społecznościowych. Konta rozmaitych nadleśnictw budzą zainteresowanie internautów z całej Polski. Autorzy wpisów regularnie zamieszczają fotografie zwierząt i roślin oraz często dzielą się ciekawostkami. Te nieustannie zadziwiają odbiorców.
Tym razem dawkę wiedzy przekazało internautom Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne. Autor wpisu zabrał kamerę do lasu, aby pokazać, jak zabezpiecza się uprawy leśne przed zwierzyną płową na okres zimowy. Leśnicy zwracają uwagę, że konieczne jest zabezpieczenie młodych drzewek, gdyż w przypadku śnieżnej i mroźnej zimy zwierzyna poszukuje łatwego pożywienia.
Śnieżna i mroźna zima to większe ryzyko na szkody powstałe w uprawach leśnych, zwierzyna poszukuje łatwego pożywienia, drzewka wystające ponad pokrywę śniegu są bardziej narażone na zgryzanie czy połamanie przez jeleniowate - napisało nadleśnictwo na Facebooku.
Leśnik wytłumaczył, jak w Ustrzykach Dolnych zabezpieczono roślinność na zimę przed zwierzyną. Zdradził, że użyto w tym celu środka chemicznego, który skutecznie odstraszy nieproszonych gości przed zniszczeniem upraw leśnych. Preparat rozprowadzono na pączki szczytowe po dwa pędy boczne. To właśnie dzięki zabezpieczeniu drzewka mają przetrwać okres zimowy, aby zaraz na wiosnę zacząć rosnąć.
Te białe końcówki drzewek, to nie są pierwsze oznaki zimy, lecz zabezpieczona uprawa środkiem chemicznym tak, aby sadzonki drzewka jodełek mogły bezpiecznie przetrwać zimę i nie zostały zjedzone przez zwierzynę - opowiedział autor nagrania.
Wyjątkowa ochrona zostanie zastosowana tylko na młodych drzewkach. Autor wpisu wyjaśnił, że chodzi o te, które nie osiągnęły jeszcze wysokości dwóch metrów.
Drzewka, które osiągną wysokość biologicznego zabezpieczenia, czyli ok. 2-3 m. będą bezpiecznie rosły, do tego okresu leśnicy muszą prowadzić zabezpieczenia upraw leśnych - napisano na Facebooku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.