Policja zwiększa liczbę patroli na drogach w całej Polsce od czwartku, przygotowując się na wzmożony ruch związany z okresem Wszystkich Świętych. Funkcjonariusze będą korzystać m.in. z laserowych mierników prędkości z rejestracją obrazu oraz pojazdów wyposażonych w wideorejestratory – informuje nadkomisarz Roberta Opasa z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Okres Wszystkich Świętych co roku charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu zarówno pojazdów, jak i pieszych, zwłaszcza w pobliżu cmentarzy oraz na głównych trasach dojazdowych. W związku z tym od 31 października do 4 listopada na drogi zostanie skierowanych więcej policyjnych patroli, których zadaniem będzie przede wszystkim zapewnienie płynności ruchu i bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
Policjanci będą ręcznie kierować ruchem w miejscach, gdzie wystąpią znaczące spowolnienia i utrudnienia. - Prosimy o bezwzględne stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy, gdyż na skrzyżowaniu nie ma miejsca i czasu na rozmowę z kierowcami, a dzięki ich pracy ruch może odbywać się możliwie płynnie – podkreślił nadkom. Robert Opas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Do ich dyspozycji będą m.in. laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu oraz radiowozy wyposażone w wideorejestratory. Policja zapowiada także wzmożone kontrole stanu trzeźwości i psychofizycznego kierujących pojazdami.
Szczególny nacisk zostanie położony na bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Policjanci będą monitorować nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych oraz reagować na wykroczenia mogące zagrażać ich życiu i zdrowiu.
Zakaz ruchu pojazdów. O tym należy pamiętać
Przypomina się, że 31 października w godz. 18:00–22:00 oraz 1 listopada w godz. 8:00–22:00 obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyjątkiem autobusów i niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.
Policja apeluje do kierowców o zapoznanie się przed wyjazdem z informacjami o czasowych zmianach w organizacji ruchu, przewidywanych utrudnieniach, zalecanych objazdach i wyznaczonych parkingach, dostępnymi na stronach urzędów miejskich. W wielu przypadkach dojazd bezpośrednio pod cmentarz będzie możliwy wyłącznie komunikacją publiczną.
Zadbajmy o stan pojazdu
Rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego Mikołaj Krupiński podkreśla, że ważne jest odpowiednie przygotowanie samochodu, zwłaszcza kiedy wybieramy się w dłuższą trasę. Sprawdźmy ciśnienie w oponach, stan bieżnika, czy poziom płynów eksploatacyjnych. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć potencjalnych problemów w trasie.
Ważne jest nie tylko zadbanie o stan techniczny samego pojazdu, ale i o jego wnętrze. Krupiński przypomina o zabezpieczeniu luźnych przedmiotów w samochodzie. W ten sposób zredukujemy ryzyko poważnych obrażeń podczas wypadku.
Niezamocowany przedmiot podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h staje się od 30 do 50 razy cięższy – dodaje ekspert, cytowany przez PAP.
Krupiński apeluje o planowanie podróży tak, aby unikać wzmożonego ruchu na drogach oraz o dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych, co w tym okresie jest szczególnie istotne. Zaleca również robienie przerw co 2–3 godziny w trakcie dłuższej jazdy oraz podkreśla, że absolutnie nie wolno wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu.
Jak przypomina PAP, w ubiegłym roku w okresie Wszystkich Świętych doszło do 258 wypadków drogowych, w których zginęło 19 osób, a 286 zostało rannych. W tym czasie policjanci zatrzymali 858 nietrzeźwych kierowców.