W środę (2 kwietnia) wieczorem warto będzie spojrzeć w niebo. Tym bardziej, że warunki do oglądania wszelkiego rodzaju zjawisk będą idealnie. Niewielkie zachmurzenie pojawi się jedynie w zachodniej części kraju. Na niemal czystym niebie będzie można dostrzec dwa niezwykłe zjawiska.
Spójrz w niebo 2 kwietnia o 21:38. Nie pożałujesz
Jak podaje profil "Z głową w gwiazdach", 2 kwietnia wieczorem będzie można zaobserwować dwa zjawiska. Pierwsze z nich to koniunkcja Księżyca z Jowiszem. - Nad zachodnim horyzontem, tuż po zmroku, będzie można dostrzec cienki sierp Księżyca (25% oświetlenia) w towarzystwie jasnego Jowisza świecącego z blaskiem -2,1 magnitudo. Oba ciała niebieskie będą od siebie oddalone o zaledwie 4,5° – to mniej więcej tyle, ile szerokość trzech palców wyciągniętej dłoni - czytamy we wpisie. Widok popielatego Księżyca i najjaśniejszego punktu na niebie z pewnością przykuje uwagę wielu obserwatorów.
Czytaj także: Ostrzegali, że uderzy w Ziemię. Zamiast niej planetoida 2024 YR4 kieruje się na Księżyc
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie tylko koniunkcja będzie warta tego, by spojrzeć dziś w niebo. - Dokładnie o 21:34 nad północnym horyzontem pojawi się pewien punkcik – to kapsuła Crew Dragon "Resilience" z czteroosobową załogą misji Fram2, pierwszej załogowej misji kosmicznej nad biegunami Ziemi. Kapsuła będzie poruszać się szybko z północy na południowy-zachód- czytamy na profilu "Z głową w chmurach".
Co ciekawe, mniej więcej o godzinie 21:38 kapsuła znajdzie się na wysokości 33° nad zachodnim horyzontem, czyli dokładnie obok Księżyca i Jowisza. - To nie żart – o 21:38:42 kapsuła przeleci niemal równolegle obok tej planetarno-księżycowej pary. Na niebie spotkają się wtedy naturalne światła nocnego nieba i twór rąk ludzkich – piękna i bardzo symboliczna scena - napisano na profilu. Kapsuła zniknie dwie minuty później.
Zobacz także: 286 dni bez grawitacji. Zmiany widać już na pierwszy rzut oka. Tak zmienili się astronauci NASA w kosmosie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.