Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu.
Pierwsze drewniane znaki drogowe pojawią się na nowo zaprojektowanym placu Christian-Broda-Platz. W sumie w mieście zostanie zamontowanych 46 takich tablic, wykonanych z drewna topoli lub brzozy pochodzących z Europy Środkowej.
Drewniane oznaczenia spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i na pierwszy rzut oka nie różnią się od tradycyjnych znaków. Różnicę można zauważyć jedynie z bliska, gdzie widoczna jest inna powierzchnia odblaskowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wady i zalety drewnianych znaków drogowych
Prace nad wprowadzeniem drewnianych znaków poprzedziły badania i analizy, które miały na celu zapewnienie ich trwałości i odporności na warunki atmosferyczne. Dzięki specjalnej obróbce cieplnej drewno zyskało właściwości pozwalające na użytkowanie znaków przez około 20 lat.
Czytaj także: Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
"Mają bardzo mały ślad węglowy, ich produkcja generuje o 66 proc. mniej CO2 niż w przypadku znaków aluminiowych" – podkreśla Thomas Keller z Wiedeńskiego Wydziału Administracji i Budowy Dróg. Dodatkowo drewniane znaki można kompostować lub spalać, co czyni je bardziej ekologicznymi.
Jak widać to rozwiązanie ma wiele zalet, ale niepozbawione jest też wad. Drewniane tablice są niemal dwukrotnie droższe od aluminiowych – średnia cena jednego znaku wynosi około 100 euro. Mimo to władze Wiednia planują stopniowe ich wprowadzanie przy okazji kolejnych remontów i modernizacji.
Czytaj także: Ksiądz pomodli się nad ofiarą wypadku? Ateiści reagują
Tym samym Austria staje się pionierem w szerokim wykorzystaniu tego rozwiązania. Francuzi pozwalają na instalowanie drewnianych oznaczeń jedynie na ścieżkach turystycznych, natomiast w Hiszpanii tylko prywatne firmy promują wykorzystanie drewnianych znaków, podkreślając ich ekologiczność i bezpieczeństwo.
Warto wspomnieć, że Wiedeń już kolejny raz został uznany przez "Economist Intelligence Unit" (EIU) najbardziej przyjaznym do życia miastem świata.