Poprosiliśmy Polaków, aby wyobrazili sobie, że zastanawiają się nad ochrzczeniem swojego dziecka. Zapytaliśmy, jaką decyzję najprawdopodobniej podjęliby w takiej sytuacji.
Chrzest – za i przeciw. Rezygnacja z chrztu
Aż 50 proc. badanych Polaków zadeklarowało, że na pewno ochrzci swoje dziecko. Jako powód respondenci podali to, że sami są katolikami. 15 proc. przyznało, że zdecyduje się na chrzest dziecka ze względu na tradycję lub aby sprostać oczekiwaniom rodziny.
15 proc. osób deklaruje, że nie zamierza ochrzcić swojego dziecka. Chcą, aby ich pociecha mogła w przyszłości sama zdecydować, czy chce stać się członkiem Kościoła. Z kolei 4 proc. badanych nie tylko jest przeciwna chrztowi, lecz także zamierza zniechęcać dziecko do jego przyjęcia w wieku dorosłym.
Przeczytaj także: Watykan podjął decyzję. Niektóre chrzty zostaną unieważnione
Tylko 16 proc. badanych wybrało wariant "trudno powiedzieć". 20 proc. z nich stanowili mężczyźni, a 12 proc. – kobiety.
Ochrzczenia dziecka ze względu na własną religijność pragnie 54 proc. kobiet i 46 proc. mężczyzn. 17 proc. pań i 16 proc. panów zrobi to z powodu tradycji lub próśb rodziny. 14 proc. kobiet i 13 proc. mężczyzn chce pozostawić przyjęcie sakramentu do decyzji pociechy, a 3 proc. pań i 5 proc. panów zamierza jej to odradzać.
Przeczytaj także: Gerard Depardieu zmienił wyznanie. Nową wiarę aktor przyjął w Paryżu
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 11-14 września metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1055 osób w wieku powyżej 18 lat.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.