"Baterii pod żadnym pozorem nie należy jednak wrzucać do standardowo wydzielanych frakcji odpadów, bo może to nieść za sobą poważne konsekwencje. Aby poprawnie je zutylizować, musimy oddać je w konkretne miejsce" - zaznaczono na stronie internetowej samorzad.gov.pl.
Co zatem należy zrobić ze zużytymi bateriami? "Po pierwsze - PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). To miejsce, w którym bezpłatnie pozbyć się można nie tylko baterii, ale wielu innych odpadów" - wyjaśniono.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Baterie, które nie nadają się już do użytku, można również wrzucać do specjalnych pojemników. Pojawiają się one w urzędach, szkołach i innych miejscach publicznych.
Ponadto w sklepach z elektroniką można często w bezpieczny sposób pozbyć się zużytych baterii, a także zasilaczy i akumulatorów. Przed wyrzuceniem baterii do pojemnika należy upewnić się, jaki konkretnie rodzaj jest zbierany, ponieważ pomieszanie tych odpadów jest niebezpieczne - czytamy na samorzad.gov.pl.
500 zł mandatu za niewłaściwą segregację
Niewłaściwa segregacja odpadów, w tym zużytych baterii, zagrożona jest mandatami. Inspekcja Ochrony Środowiska może nałożyć karę w wysokości do 500 zł.
Odpowiednie obchodzenie się z tym odpadem jest ważne, ponieważ już tylko jedna niezutylizowana bateria guzikowa (np. zegarkowa) może zanieczyścić nawet 1m3 gleby. Przyjęto również, że ta sama bateria po rozszczelnieniu truje chemicznie aż 400 litrów wody. To tyle, ile wypijamy w ciągu 6-7 miesięcy - przekazano na stronie rządowej.