Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wiele osób tkwi w błędzie. Chodzi o godło Polski

31

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Jest to niewątpliwie dobra okazja do tego, by odpowiedzieć na proste z pozoru pytania. Choćby o to, jaki ptak znajduje się w godle Polski. Wiele osób powie, że orzeł, a to wcale nie jest prawda.

Wiele osób tkwi w błędzie. Chodzi o godło Polski
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock)

Jaki ptak widnieje w godle Polski? Przemysław Barszcz w książce "Zwierzęta w godłach" bardzo skrupulatnie przeanalizował ten temat. Już na wstępie podkreślił, że "sprawa wcale nie jest taka prosta" i że ten ptak jest masywny.

Uwagę zwracają też charakterystyczne lotki (pióra skrzydeł), typowe dla dużych drapieżników. Dwa największe ptaki drapieżne w Polsce to orzeł przedni i bielik - dodał.

Który z nich znalazł się w godle? "Dawne kroniki mówią, że kiedy Lech, legendarny pierwszy władca Polski, przybył na północ Europy, ujrzał w lesie wielkie gniazdo, a w nim białego orła z pisklętami. Pod wrażeniem imponującego widoku postanowił zbudować w tym miejscu miasto" - spostrzegł Barszcz.

W tym miejscu warto przypomnieć, że pierwszą stolicą Polski było Gniezno. Nazwa tej miejscowości nawiązuje oczywiście do legendy o orlim gnieździe zauważonym przez Lecha. W okolicach Gniezna, co równie istotne, jest dużo jezior.

Tam, gdzie jest dużo wody, są i ryby. A tam, gdzie są ryby, łatwo spotkać bielika, zamiłowanego rybożercę. Orły przednie, chociaż dawniej również tu występowały, były na Pojezierzu Wielkopolskim znacznie mniej liczne - czytamy w książce "Zwierzęta w godłach".

To bielik znalazł się w godle

Za dowód na to, że w godle znalazł się bielik, uznać można również element opowieści o Lechu. Chodzi przede wszystkim o "wrażenie, jakie zrobiło na nim gniazdo, które zobaczył".

Jeżeli zwróciło uwagę Lecha, musiało być niezwykłe. Bieliki budują wyjątkowo potężne domy — największe z nich mają dwa i pół metra średnicy i mogą ważyć nawet tonę - wytłumaczył Barszcz.

Do tego dochodzi jeszcze argument w postaci budowy ptaka. Bielik jak najbardziej przypomina tego, którego widzimy w godle.

Wiele osób z pełnym przekonaniem mówi więc, że w godle umieszczono orła bielika. I tutaj pojawia się największy kłopot, bo... bielik wcale nie jest orłem. To bowiem gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. W godle mamy zatem gatunek jastrzębia!

Zobacz także: Tam może przydać się parasol. Synoptyk o prognozie na długi weekend
Autor: MDO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić