Ponad 450 funkcjonariuszy różnych służb wzięło udział w skoordynowanej akcji na terenie Polski, Wielkiej Brytanii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Austrii oraz Niemiec. Działania były częścią ogólnoeuropejskiej operacji Common Action Day, prowadzonej pod auspicjami Europolu, której celem było zatrzymanie osób zaangażowanych w organizację nielegalnej migracji.
W Polsce funkcjonariusze Nadbużańskiego i Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali obywatela Iraku i czterech Polaków. Mężczyźni ci podejrzani są o przerzut migrantów przez granicę z Białorusi do Polski oraz o transport cudzoziemców do miejscowości pod Warszawą, skąd planowano ich dalszą podróż do krajów Europy Zachodniej.
Irakijczyk i jeden z Polaków zostali tymczasowo aresztowani, natomiast wobec pozostałych trzech mężczyzn zastosowano poręczenia majątkowe. W trakcie akcji, w której uczestniczyło ponad 50 polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz trzech funkcjonariuszy fińskiej Straży Granicznej, zabezpieczono mienie o wartości 204 tys. zł, w tym samochód oraz kolekcje markowych zegarków i okularów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Europejska współpraca polskich służb granicznych
Na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania oraz Czerwonej Noty Interpolu w Birmingham zatrzymano kolejnego członka grupy przestępczej. 35-letni Irakijczyk zajmował się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy trasą Białoruś–Polska–Europa Zachodnia dla osób pochodzących z Egiptu, Syrii i Afganistanu. W akcji uczestniczyli funkcjonariusze placówki Straży Granicznej w Narewce we współpracy z brytyjską Narodową Agencją Kryminalną (NCA).
W najbliższym czasie podejrzany zostanie przekazany do Polski. Irakijczyk stanie przed polskim wymiarem sprawiedliwości i odpowie za kierowanie międzynarodową grupą przestępczą – dodała mjr Zdanowicz.
Europol, z siedzibą w Hadze, wspiera państwa członkowskie Unii Europejskiej w walce z terroryzmem, cyberprzestępczością oraz innymi formami poważnej i zorganizowanej przestępczości. Współpracuje również z krajami spoza UE oraz organizacjami międzynarodowymi w zakresie bezpieczeństwa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.