Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Wielka Brytania. 57-letni imam skazany na dożywocie

52

Brytyjski radykalny islamistyczny kaznodzieja Anjem Choudary został skazany na dożywocie za kierowanie organizacją terrorystyczną. Jego wyznawcy są powiązani z licznymi spiskami terrorystycznymi na całym świecie. "Organizacje takie jak Al-Muhajiroun normalizują przemoc i sprawiają, że ich członkowie nabierają odwagi do czynów, których w innych okolicznościach by nie popełnili" - stwierdził w orzeczeniu sąd.

Wielka Brytania. 57-letni imam skazany na dożywocie
Brytyjski radykalny islamistyczny kaznodzieja Anjem Choudary został skazany na dożywocie za kierowanie organizacją terrorystyczną (Met Police)

23 lipca Choudary został skazany za kierowanie radykalną grupą o nazwie Al-Muhajiroun (Emigranci), która została zdelegalizowana jako organizacja terrorystyczna ponad dziesięć lat temu, z powodu zachęcania innych osób do jej wspierania. Mężczyzna zaprzeczał zarzutom.

W orzeczeniu sąd uznał, że istnienie "organizacji takich jak Al-Muhajiroun normalizuje przemoc i sprawia, że ich członkowie nabierają odwagi do czynów, których w innych okolicznościach by nie popełnili. Wbijają one klin między ludzi, którzy chcieliby i mogliby żyć w pokojowym współistnieniu".

Sędzia określił poglądy Choudary’ego jako "głęboko zakorzenione i odrażające dla wielu prawidłowo myślących ludzi". Dodał, że Choudary jest w oczach osób otwartych na "przesłanie nienawiści" "człowiekiem inteligentnym i przekonującym mówcą", a także dodał, że cechuje go "wielka determinacja" w dążeniu do swoich celów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Laila Shukri: Kobiety mogą wpaść w sidła terrorystów także przez miłość do ekstremisty

Anjem Choudary wspierał Państwo Islamskie. Na jego nauczanie powoływało się wielu terrorystów

Choudary będzie mógł ubiegać się o zwolnienie warunkowe dopiero po ponad 27 latach pobytu w więzieniu.

57-letni imam, zwany "siewcą nienawiści", jest z wykształcenia prawnikiem. W 2016 roku został skazany na karę 5,5 roku pozbawienia wolności za wspieranie Państwa Islamskiego (IS) i nawoływanie do składania przysiąg na wierność przywódcy IS Abu Bakrowi al-Bagdadiemu.

Po odbyciu połowy kary, w 2018 roku został warunkowo zwolniony z więzienia. Mężczyzna od lat jest uznawany za jednego z najbardziej niebezpiecznych ekstremistów w Wielkiej Brytanii.

Na jego nauczanie powoływało się wielu terrorystów: m.in. jeden ze sprawców odpowiedzialnych za zamach terrorystyczny na London Bridge w czerwcu 2017 roku, a także dwaj mężczyźni, którzy w 2013 roku zamordowali żołnierza Lee Rigby'ego.

W przeszłości Choudary nie chciał potępić osób odpowiedzialnych za zamachy bombowe w Londynie w 2005 roku, a jednocześnie z uznaniem wypowiadał się o zamachowcach, którzy przeprowadzili ataki w USA 11 września 2001 roku. Opowiadał się też za przekształceniem Pałacu Buckingham w meczet.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić